English
Woodstock 2014 logo 106x150

Apel o darowiznę: Przystanek Woodstock 2014

Redakcja
1 lipca 2014

Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku zostaliśmy zaproszeni do Strefy NGO na (jubileuszowym, dwudziestym!) Przystanku Woodstock. I tym razem planujemy warsztaty z wolnego oprogramowania, bezpieczeństwa i prywatności w Sieci, modelowania 3d... Więcej informacji o atrakcjach niebawem, a tymczasem po raz kolejny zwracamy się do naszej Społeczności z apelem o pomoc w sfinansowaniu naszego stoiska. Sam entuzjazm (tego nam nie brak!) nie wystarczy, potrzebny jest namiot, transport, materiały. W zeszłym roku zebraliśmy środki z zapasem, z Waszą pomocą uda się nam.

 

Zebrano!

cel
2000,00 PLN
data zakończenia
30 lipca 2014
Zebrano 2050,00 zł (102,0%)
odbiorca
Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania
konto
97 1140 2017 0000 4802 1291 2899
tytułem
Woodstock 2014

Co jest potrzebne (na bazie rozliczenia za rok ubiegły):

  • wynajem namiotu (koszt ok. 400zł)
  • transport i paliwo (największa pozycja w zeszłym roku - ok. 1200zł)
  • ogrodzenie stoiska (ok. 300zł)
  • materiały eksploatacyjne, narzędzia, wkręty itp. (ok. 100zł)

W sumie koszty minimalne szacujemy w tym roku na ok. 2000zł. Oczywiście każda złotówka się liczy, a zgodnie z regulaminem apeli o darowiznę środki nie wykorzystane w tym apelu przejdą na pewno na apel następny; środki nie wykorzystane w poprzednich apelach o darowiznę (952,27zł) zostały już uwzględnione w tym apelu. Zapraszamy też do zapoznania się z informacją, czym są apele o darowiznę.

Kto jedzie?

W tym roku również stoisko organizujemy wspólnie z szeregiem organizacji zajmujących się szeroko pojętą tematyką wolności w dobie cyfrowej. Na stoisku wspomogą nas:

Każda organizacja odpowiada za część programu stoiska.

Co w programie?

W ramach działań stały, poza informowaniem i odpowiadaniem na pytania, planujemy "zabawę w remiksy": wspólne odtwarzanie znanych obrazów z pomocą dostępnych na stoisku rekwizytów. Poza tym, planujemy szereg warsztatów:

Jak korzystać z cyfrowej kultury?

Co nam wolno, a czego nie, w Internecie i poza nim? Czy mogę skopiować książkę, ściągnąć film, pozyczyć znajomej płytę z muzyką? A co z oprogramowaniem? Czym są wolne licencje i na co pozwalają mi jako odbiorcy czy artyście? Podstawy prawa autorskiego i wolnych licencji w cyfrowym świecie.

Wolne oprogramowanie na co dzień

Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw wolnego i otwartego oprogramowania, często o tym nie wiedząc. Firefox, LibreOffice, GIMP, Inkscape czy Blender to tylko kilka przykładów. Na co nam wolne oprogramowanie pozwala? Kto je rozwija? Czy możemy mu zaufać? Do czego możemy je wykorzystać i czy należy bać się Linuksa?

CryptoParty, czyli Jak nie być cyfrowym produktem?

Dzięki Edwardowi Snowdenowi wiemy dziś, że Internet to wielka maszynka do szpiegowania. Trudno jednak wyobrazić sobie dziś życie bez korzystania z Sieci. Co nam grozi i jak jesteśmy obserwowani? Jak się bronić przed inwigilacją? Jak chronić swoją prywatność? Kilka prostych zasad, które pomogą nam lepiej zadbać o prywatność naszej komunikacji w Internecie, zachowywać prywatność i wolność od nadzoru w Sieci

Podstawy modelowania 3D w Blenderze

Poznaj program w którym możesz cyfrowo rzeźbić, projektować, i tworzyć animacje. Podczas warsztatów omówimy interfejs i podstawowe zasady rządzące grafiką 3d, wykonamy kilka prostych ćwiczeń które pozwolą oswoić się z programem. Jeżeli chciałeś lub chciałaś kiedykolwiek poznać grafikę 3d, to może być właściwy moment.

Druk 3D w praktyce

Gorący temat ostatnich kilku lat. Każdy słyszał, nie każdy widział, niewiele osób wie. na stoisku będziemy mieli drukarkę 3d, pod opieką instruktora będzie można poznać zasadę działania, zobaczyć wydruki, oraz wydrukować swój pierwszy projekt!

Warsztaty z Arduino

Do niedawna by bawić się mikrokontrolerami należało skonstruować sobie programator. Dziś wystarczy kupić płytkę z otwartego projektu Arduino, podłączyć ją do portu USB w komputerze i uruchomić programu do pisania kodu. Podstaw programowania Arduino uczą się zarówno ci starsi jak i ci młodsi. Spróbujemy w warunkach woodstockowych właśnie te podstawy przybliżyć.

Więcej informacji

Na Przystanek Woodstock rok w rok przyjeżdżają setki tysięcy osób chcących wziąć udział w tym największym bodaj na świecie wydarzeniu kulturalnym pod gołym niebem. Przez trzy festiwalowe dni (prócz koncertów, rzecz jasna!), odbywają się warsztaty, wywiady, spotkania i inne atrakcje. Jest też specjalna strefa organizacji pozarządowych, gdzie zaproszone przez WOŚP organizacje wypełniają swoją misję.

Obecność stoiska wolnego oprogramowania na Przystanku Woodstock sięga zamierzchłych czasów działalności Stowarzyszenia IEA Actus, pod wodzą niezmordowanego Patyka i przy nieocenionej pomocy harasia. Gdy w 2009 roku zabrakło sił na organizację stoiska, pomóc postanowiła FWiOO. Po dwuletniej przerwie, stoisko wróciło w 2012 roku, w obecnej formule przewidującej współtworzenie go przez inne organizacje pozarządowe krzewiące idee otwartości technologicznej.

Stoisko na Przystanku odwiedzają zarówno przypadkowi Woodstockowicze - i do nich jest przede wszystkim kierowane - ale i stali bywalcy, którzy spotkali się z ideą WiOO wcześniej, lub też poznali ją przy okazji którejś z poprzednich edycji stoiska. Raporty z organizacji poprzednich stoisk znajdziecie Państwo w załącznikach do niniejszego Apelu.

Dokładny harmonogram i plan warsztatów pojawi się niebawem. Zapraszamy też serdecznie do włączenia się w działania organizacyjne wokół stoiska, oraz pomoc już na Przystanku.


Załączniki:

tweetuj o tym artykule! Wykop
: