English
CodeWeek 2014 106x150

FWiOO i CodeWeek - it's complicated

Redakcja
3 października 2014

FWiOO organizować bedzie dwa wydarzenia w ramach europejskiej inicjatywy CodeWeek 2014 (już teraz serdecznie na nie zapraszamy). Niestety, by móc zarejestrować się na stronie jako organizator wydarzenia konieczne jest posiadanie konta na jednym z czterech zamkniętych, własnościowych portali. Innymi słowy, by organizować wydarzenie w ramach pan-europejskiej inicjatywy firmowanej przez Europejskich Liderów Cyfryzacji konieczna jest zgoda na warunki świadczena usług prywatnych portali (z których żaden, dodajmy, nie jest prowadzony przez europejski podmiot). Wystosowaliśmy więc w tej sprawie list otwarty do Liderów Cyfryzacji.


Pełna treść listu:

Szanowni Państwo,

Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania pragnie wyrazić poparcie dla inicjatywy CodeWeek, mającej promować naukę programowania przez obywateli i obywatelki Unii Europejskiej.

Jednocześnie pragniemy wyrazić zdziwienie i zaniepokojenie, że warunkiem organizacji wydarzeń w ramach tej szczytnej inicjatywy wydaje się być zgoda na warunki korzystania z usługi jednego z czterech wybranych portali, z których żaden nie jest prowadzony przez europejski podmiot gospodarczy.

Pragniemy zauważyć, że zgoda na warunki świadczenia usługi przez prywatne podmioty nie może być warunkiem udziału (również, jak w tym wypadku, w formie organizacji wydarzeń) w pan-europejskiej inicjatywie firmowanej przez rządy państw członkowskich. Tym bardziej, jeśli proces wyboru tych podmiotów nie był przejrzysty.

Rozumiemy konieczność ochrony portalu przed spamem I zapewnienia identyfikacji organizatorów wydarzeń, jednakże tym zadaniom sprostałby system logowania oparty o CAPTCHA oraz utworzenie konta w portalu, lub logowanie za pomocą adresu e-mail.

Rozumiemy również, że dla części organizatorów wydarzeń możliwość logowania za pomocą konta na portalu społecznościowej, z którego korzystają, jest funkcjonalności zwiększającą wygodę. Zaskakującym więc znajdujemy fakt pominięcia w tym zakresie otwartych, zdecentralizowanych sieci społecznościowych (jak Diaspora) – mimo, że pozwalają one organizacjom partycypującym w inicjatywie zarządzanie własnymi instancjami, co znacznie zmniejsza problem zgody na zasady świadczenia usług przez podmioty trzecie.

Jako organizatorzy wydarzeń w ramach polskiej edycji CodeWeek 2014 mamy nadzieję, że w przyszłe edycje zrezygnują z tego sztucznego ograniczenia.


Załączniki:

: