Zmierzone opóźnienie sygnału ma bardzo duży wpływ na rozgrywkę – zarówno dla konsoli, jak i komputera. To jeden z głównych parametrów telewizora, który odgrywa decydującą rolę w ostatecznym wyniku i decyduje o całej przyjemności z cyber potyczek. Jest równie ważny co wielkości przekątnej ekranu i jakość obrazu, a jeśli grasz choćby w Counter Strike: Global Offensive, powinien mieć on dla ciebie szczególne znaczenie. Sprawdź także gry hazardowe kasyno, które działają i prezentują się o wiele lepiej na ekranach, których jakość odbiega od tanich modeli sprzed lat. Sprawdzenie tego parametru pozwoli wykluczyć oferty telewizorów niezdatnych do gry i skupić się tych dających, największą płynność.

Input lag nie zawsze jest podawany przez producenta, ale zawsze można znaleźć o nim informacje. To liczba nie tylko ważna dla e-sportowców. O ile zaawansowani gracze docenią nawet najmniejsze zmiany, o tyle amatorzy powinni dobrać sprzęt mieszczący się w granicach normy, nawet jeśli nie grają przez internet. Szybki czas reakcji daje prawdziwą frajdę i większe wrażenie realizmu. Warto także wiedzieć, co sam termin oznacza.

Co to właściwie znaczy?

Pojęcie Input lag odnosi się do opóźnienia wejścia. Jest to czas mierzony od wysłania obrazu do telewizora, a jego pojawienie się na ekranie. Miarą tego parametru są milisekundy (ms), które, choć nie widoczne gołym okiem są odczuwalne zwłaszcza w grach dynamicznych. Oczywiście im większy input lag tym gorzej. Wartość opóźnienia od 0 do 20 ms określa się jako bardzo dobrą, od 21 do 41 dobrą, od 42 do 62 dopuszczalną. Wszystko co powyżej jest niezdatne do gry. Wyniki oscylujące wokół 10 są w tej chwili rekordowe, a osiągnięcie zera jest póki co niemożliwe. Oczywiście za jakością idzie także cena i tu trzeba brać pod uwagę rozwiązania optymalne pod kątem możliwości i wymagań.

Czy mam na to jakikolwiek wpływ?

Opóźnienia da się zmniejszyć za pomocą wyłączenia niektórych funkcji telewizora. Należą do nich wygładzanie, usuwanie szumów, kontrastów i poprawa płynności. Niektóre z telewizorów mają funkcje stworzone do grania, a ich włączenie automatycznie zmniejsza input lag. Wówczas nie odczujemy strat w prezentowanym obrazie.

Jaki telewizor wybrać?

Odpowiedź jak zawsze brzmi… to zależy. Badania pokazały natomiast najlepsze rezultaty input lag w różnych kategoriach rozmiaru telewizora:

  • do 22 cali najlepiej wypadł Toshiba 24SW763, z wynikiem 24, 5 ms, https://www.ceneo.pl/57586505
  • do 32 cali najlepiej wypadł Sony 32RE405, z wynikiem 18, 1 ms,
  • do 43 cali najlepiej wypadł Sony 43XF7005, z wynikiem 17, 3 ms,
  • do 50 cali najlepiej wypadł LG 50UK6300, z wynikiem 10, 1 ms,
  • do 55 cali najlepiej wypadł Samsung 55NU7442 z wynikiem 10, 2 ms,
  • do 60 cali najlepiej wypadł cali Panasonic 58EX780 z wynikiem 25, 7 ms,
  • do 65 cali najlepiej wypadł LG 65UJ7507 z wynikiem 10, 5 ms,
  • do 85 cali najlepiej wypadł Sony 85XF8596 z wynikiem 26 ms.

Mamy nadzieję, że choć trochę ułatwiliśmy ci wybór. Spośród ofert nie łatwo wybrać najlepszą, ale w kontekście gier input lag powinien być czynnikiem decydującym, rozważanym na równi z wielkością i parametrami technicznymi ekranu. Warto kupować sprzęt dedykowany graczom. Da on nam pewność, że rozgrywka będzie płynna i przyniesie nam miłe chwile bez niepotrzebnych nerwów.

Miłych zakupów.

Dodaj komentarz