Pompa wodna to urządzenie znane już w czasach starożytnych. Wówczas napędzana była za pomocą siły ludzkich mięśni. Na szczęście dziś można kupić dostępne pompy elektryczne lub spalinowe. Najważniejszym zadaniem pompy jest transport wody ze zbiornika o niższym ciśnieniu do tego o wyższym. Pompa wodna to obecnie jedno z podstawowych urządzeń na działkach czy na posesjach z ogrodem.

Mierząc się z  zakupem pompy do wody do użytku domowego należy brać pod uwagę bardzo wiele parametrów. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem.

Rodzaje pomp do wody

Właściciele domów z ogrodem, działek rekreacyjnych czy po prostu nieruchomości położonych zbyt daleko od przyłączy miejskiej sieci wodociągowej z pewnością uważają pompy do wody za niezbędny element swojego prywatnego wyposażenia.

Kiedy brakuje dostępu do wodociągu, często jedynym źródłem wody jest studnia lub znajdujący się nieopodal zbiornik naturalny tj. jezioro. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się pompa.

Aby dobrać urządzenie, które spełni wszystkie nasze potrzeby, należy najpierw zwrócić uwagę na rodzaje pomp oraz ich parametry. Aktualnie na rynku dostępne są m.in.

  • pompy głębinowe
  • pompy nawierzchniowe
  • pompy zatapialne do wody czystej i brudnej

Źródło zasilania pompy

Na rynku można spotkać zarówno pompy o zasilaniu elektrycznym, jak i spalinowym. Urządzenia zasilane energią elektryczną pracują stosunkowo cicho, a przy tym praktycznie nie wymagają obsługi, w tym pompy głębinowe.

Można je montować w pomieszczeniach zamkniętych oraz głęboko pod wodą. Występują w dwóch wersjach – jednofazowej lub trójfazowej.

Z kolei pompy o napędzie spalinowym cechują się znacznie większymi gabarytami oraz wyższą wagą, co znacznie przemawia na ich niekorzyść. Z kolei mogą osiągać znacznie większą moc niż pompa elektryczna. Będą doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma dostępu do zasilania zewnętrznego.

Wydajność pompy i obsługiwane ciśnienie

Wydajność urządzenia to ilość wody wyrażona w metrach sześciennych, jaka może zostać przepompowana w ciągu jednej godziny. W zależności od rodzaju pompy, każde urządzenie posiada charakterystyczne wartości wydajności i wysokości podnoszenia. Należy je dobrać zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Wartość ciśnienia pompy jest uzależniona m.in. od głębokości zalegania warstwy wodonośnej, wielkości instalacji i towarzyszących przepływowi oporów.

Pobór mocy pompy

To właśnie moc pompy decyduje o wydajności i zdolności urządzenia do wytwarzania ciśnienia. Pobór mocy określamy za pomocą iloczynu ciężaru właściwego cieczy, wydajności pompy oraz szacowanej wysokości podnoszenia. Im mniejszy pobór mocy ma np. pompa głębinowa, tym mniejsze będą koszty eksploatacyjne całej instalacji.

Podsumowanie

Pompy do wody znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno do celów bytowo-gospodarczych, jak i w przemyśle oraz rolnictwie. Właśnie dlatego wybór najbardziej odpowiedniego urządzenia najczęściej podyktowany jest jego przeznaczeniem, a także warunkami, w których przyjdzie mu pracować.

Dodaj komentarz