English

Aktualności

Zapraszamy na CryptoParty

Redakcja
15 października 2014

Od ponad 2 lat prowadzimy w Warszawie spotkania z szyfrowaniem, bezpieczeństwem i prywatnością w dobie cyfrowej, w formule CryptoParty. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, o 17:00 w Warszawskim Hackerspace tłumaczymy, jak jesteśmy śledzeni, profilowani czy podsłuchiwani w Internecie (oraz poza nim), i jak możemy się przed tym obronić (najbliższe spotkanie: 17:00, 03.11.2014).

Spotkania kierowane są do osób bez wiedzy technicznej i prowadzone w taki sposób, by każdy uczestnik i każda uczestniczka wynieśli z nich jak najwięcej praktycznych umiejętności. Niebawem mamy nadzieję rozszerzyć zasięg CryptoParty na inne miasta w Polsce.

więcej »

FWiOO i CodeWeek - it's complicated

Redakcja
3 października 2014

FWiOO organizować bedzie dwa wydarzenia w ramach europejskiej inicjatywy CodeWeek 2014 (już teraz serdecznie na nie zapraszamy). Niestety, by móc zarejestrować się na stronie jako organizator wydarzenia konieczne jest posiadanie konta na jednym z czterech zamkniętych, własnościowych portali. Innymi słowy, by organizować wydarzenie w ramach pan-europejskiej inicjatywy firmowanej przez Europejskich Liderów Cyfryzacji konieczna jest zgoda na warunki świadczena usług prywatnych portali (z których żaden, dodajmy, nie jest prowadzony przez europejski podmiot). Wystosowaliśmy więc w tej sprawie list otwarty do Liderów Cyfryzacji.

więcej »

FWiOO na Nocy Naukowców 2014

Redakcja
22 września 2014

Po raz kolejny, dzięki uprzejmości Politechniki Poznańskiej, będziemy gościć na Nocy Naukowców, z warsztatami z arduino i podstaw programowania mikrokontrolerów. Zapraszamy w ten piątek od 18:00 do sali 014 Budynku Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej (ul. Polanka 3). Warsztaty poprowadzi nasz Wolontariusz, Arkadiusz Sadłowski.

więcej »

XX Przystanek Woodstock już za 10 dni

Redakcja
21 lipca 2014

W tym roku na wolnościowym stoisku na Przystanku Woodstock, wspólnie z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Hackerspacem Kraków, Warszawskim Hackerspacem Fundacją Panoptykon, będziemy pokazywać wolne oprogramowanie, druk 3d, podstawy programowania elektroniki, szkolaić z umiejętności zachowywania bezpieczeństwa i prywatności w cyfrowym, nadzorowanym świecie. W nocy zapraszamy na zabawę przy muzyce na wolnych licencjach (zadbamy o to, by głośniki tym razem wytrzymały).

więcej »

FWiOO dołączyła do Koalicji na rzecz Otwartego Rządu

Redakcja
20 lipca 2014

Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania dołączyła do Koalicji na rzecz Otwartego Rządu. Celem Koalicji jest aktywne działanie na rzecz otwartości w rządzeniu, która realizuje się przejrzystości, partycypacji i rozliczalności. Zdaniem FWiOO warunkiem koniecznym otwartości w rządzeniu jest otwartość technologiczna, stąd zaangażowanie Fundacji w Koalicję.

więcej »

Nowa odsłona SRU w wersji Marble Toy

Redakcja
12 lipca 2014

SRU to edukacyjny Linux dla szkół, uczniów i uczennic. Może być również używany przez niemal wszystkich w domu i w pracy. W szczególności dedykowany jest do realizacji SWOIch zajęć. Dziś po wielu miesiącach przygotowań ruszamy z nową jego odsłoną o nazwie kodowej Marble Toy (MT). Można używać już bardziej przyjazny interfejs i nowe programy.

więcej »

Wirtualna Polska i bezpieczeństwo WiOO

Redakcja
9 kwietnia 2014

Na stronach serwisu tech.wp.pl opublikowany został artykuł pt. "10 zasad jak bezpiecznie korzystać z routera" określający wolne oprogramowanie jako mniej bezpieczne. Szereg organizacji pozarządowych związanych z ruchem hakerskim i promocją wolnego oprogramowania w Polsce wezwało Wirtualną Polskę do usunięcia błędnych informacji.

więcej »

SWOI na KASSK! Nowy Tomyśl 4/6.04.2014

Redakcja
4 kwietnia 2014

"Tradycyjnie już Konferencja przeznaczona jest dla wszystkich tych, którym leży na sercu nowoczesność i wysoka jakość edukacji, dla tych którzy stale pragną się rozwijać i poszukiwać nowych, skutecznych metod kształcenia". Organizatorzy za cel konferencji przyjęli pokazanie drogi do cyfrowej szkoły i cyfrowej edukacji. Wydarzenie ma być źródłem inspiracji dla wszystkich innowacyjnych, twórczych i kreatywnych nauczycieli.

więcej »

TLS, Tor i HSTS na fwioo.pl

Redakcja
6 kwietnia 2014

Odwiedzający nasze strony mogli zauważyć, że wdrożyliśmy uzyskany od Unizeto certyfikat SSL/TLS na stronach Fundacji. Wdrożyliśmy też HTTP Strict Transport Security, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo korzystających z naszych stron i usług na nich uruchomionych. Dla użytkowników sieci Tor uruchomiliśmy dodatkowo Tor Hidden Service, dostępny pod adresem rwxlbqyyncftsvu4.onion.

więcej »

Kryteria rozliczania środków na informatyzację państwa - zdanie FWiOO

Redakcja
14 marca 2014

Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania zaproponowała zmiany w projekcie rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie trybuprzeprowadzenia konkursu oraz kryteriów, sposobu i trybu przeznaczania oraz rozliczania środków finansowych na informatyzację. Proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie zapisów promuj ących rozwiązania otwarte i implementujące otwarte standardy, oraz premiowanie przekazywania praw do stworzonych rozwiązań instytucjom zamawiającym.

więcej »

: