Jeśli chodzi o szczęście, zawsze odnosimy je do ludzi wokół nas, naszego majątku materialnego i stanu naszego zdrowia finansowego. Często wierzymy, że aranżacja wnętrz z doskonałym wykończeniem przełoży się bezpośrednio na dobre samopoczucie rodziny. Ale czy tak jest naprawdę?

Badania wykazały, że zdrowie i szczęście w dużej mierze zależą od przestrzeni, którymi się otaczamy, a większość czasu spędzamy w naszych domach. Odkryto, że otoczenie przez wystrój i wzornictwo, które nas podnoszą na duchu, przekłada się na dobre zdrowie i ogólne samopoczucie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze otoczenie wpływa na nas, a to subtelnie i powoli zmienia nasze działania, nasze zachowanie i nas zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Chociaż dziedzina ta zyskała ostatnio na znaczeniu, ta forma psychologii środowiskowej istnieje od wieków, a indyjska Vaastu Shastra i Feng Shui to dwie sprawdzone nauki, które pokazują korelację między zdrowiem a otoczeniem.

Wystrój wnętrz mogą w dużym stopniu wpłynąć na zdrowie i szczęście Ciebie i Twojej rodziny. Oto kilka sposobów na udekorowanie domu, aby wywrzeć pozytywny i pielęgnujący wpływ, a nie szkodliwy i destrukcyjny.

Kolory twojego domu

Wpływ kolorów na nastroje jest tak głęboki, że używamy go nawet do opisania emocji i uczuć. Zgodnie z psychologią kolorów, żywe i jasne odcienie są budujące i mocne, zwiększają zaangażowanie i komunikację. Ciemne odcienie czerni, szarości, bordo i brązu są stonowane, stateczne, ale wygodne. Ciepłe odcienie żółci i pomarańczy zwiększają kreatywność, a pastelowe róże i błękity uspokajają. Chociaż osobiste preferencje są niezbędne do uwzględnienia, równie ważne jest, aby pamiętać, co robią te kolory, jak ich używać i gdzie będą najbardziej odpowiednie.

Oświetlenie twojego domu

Jasność światła znacząco wpływa na nastrój, chociaż słońce jest najlepszym źródłem światła w domu. Światło słoneczne nie tylko rozjaśnia, ale także jest naturalnym sterylizatorem. Oświetlenie wpływa na to, jak rozwija się nastrój i czy zwiększa szczęście, czy też zwiększa smutek i niepokój. Naturalne światło sprzyja najbardziej optymalnej wydajności człowieka, ale stosowanie sztucznego oświetlenia dopasowanego do jego częstotliwości w ciągu dnia zapewnia, że ​​organizm nie odczuwa dyskomfortu.

Rozmiar twojego domu

Rozmiar wpływa w dużym stopniu na nastroje ludzi. Chociaż nie każdy dom może być przestronny, większość z nas stara się upychać rzeczy na jak najmniejszej przestrzeni. W badaniach psychologicznych zbadano, w jaki sposób sufit i ściany pomieszczenia wpływają na umysł jednostki i jej postrzeganie głębi. Gdy pokoje są szersze, ludzie są bardziej kreatywni i skupieni. Minimalistyczne ściany i wnętrze domu wtapiają się w otoczenie. Uważa się również, że umieszczanie roślin w domu ma znaczący wpływ na ludzi i poprawia ich nastrój.

Tekstury i kształty mebli

Starożytna praktyka Feng Shui mówi, że kształty i tekstury pasujące do naturalnych elementów przynoszą poczucie spokoju. Bogactwo kudłatego dywanu, fakturowane powierzchnie odsłoniętych ceglanych ścian, nierówności powierzchni mebli oraz elementy dekoracyjne, takie jak lampy i wazony, sprzyjają sile, poczuciu spójności i niezależności. Elementy drewniane oznaczają siłę i wzrost, podczas gdy elementy kamienne w podłogach i ścianach oznaczają zdrowie. Aranżacja mebli jest również istotna, ponieważ niewłaściwie wyrównane tworzy martwą przestrzeń, która jest szkodliwa.

Dom to znacznie więcej niż jego elementy. Chodzi również o połączenie wszystkiego, aby stworzyć spójną całość. Niezależnie od tego, czy budujesz nowy, czy odnawiasz stary, musisz wziąć pod uwagę niektóre z powyższych punktów podczas dokonywania jakichkolwiek zmian.

Dodaj komentarz