Własne cztery ściany to dobytek życia, miejsce odprężenia i setki pięknych wspomnień. Utraty tych wartości nie zrekompensują żadne pieniądze, dlatego warto chronić je jak najlepiej. Jeśli masz własny dom, poza ubezpieczeniem warto zaopatrzyć go w serię czujników, które nawet jeśli nie uchronią mienia i zdrowia właściciela, dadzą poczucie bezpieczeństwa domownikom, gdy są oni wewnątrz lub poza nim.

Producenci inteligentnego asortymentu wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworząc sensory wykrywające ruch, smog, temperaturę, toksyny i poziom wody. Zaawansowane systemy ochronią dom przed złodziejami, powodzią, pożarem i zatruciem czadem. Co więcej, same włączają alarm w przypadku zagrożenia i powiadamiają o nim służby bezpieczeństwa.

Zautomatyzuj drzwi i okna

Kontrola okien i rolet elektrycznych to niezrównany komfort, który zapobiega ewentualności pozostawienia złodziejowi łatwej drogi do naszego domu. Okna da się zamknąć w każdym momencie, a także zautomatyzować ten proces i zapewnić pomieszczeniom optymalny przepływ powietrza w ciągu dnia. Nawet rolety antywłamaniowe nie dadzą nic, jeśli nie są uzbrojone. Dlatego sterowniki do okien i rolet (shutterbox) są równie pomocne co czujniki otwarcia drzwi wejściowych (doorbox).

Postaw na czujniki

Przy instalacjach centralnego ogrzewania i gazowych podgrzewaczach (tzw. junkersach), ryzyko zatrucia tlenkiem węgla jest duże, podobnie jak przy piecach, kuchence i kominku. Niewidzialny zabójca działa skutecznie, a żeby go unieszkodliwić trzeba zaopatrzyć się w czujniki CO. Najczęściej tego rodzaju sensory są oparte o sieć ZigBee lub Z-wave. Oczywiście użytkownik przy zaistnieniu zagrożenia dostanie na smartfon stosowny komunikat.

Na tej samej zasadzie działają czujniki dymu, które uchronią dobytek przed ogniem. Rejestrują one choćby dym papierosowy, dając komunikat właścicielowi. Znakomicie współgrają ze zraszaczami i innymi systemami przeciwpożarowymi.

Czujniki zalania to niewielkie kostki, które możemy zainstalować za pomocą taśmy dwustronnej lub kołków rozporowych. Po wykryciu wody zamykają one elektrozawory w całym domu, zapobiegając powodzi. Jeśli choć raz zdarzyło ci się zalać podłogę, warto zainwestować w ten sprzęt.

Poza tym do nabycia są jeszcze czujniki temperatury. Są pożyteczne nie tylko do mierzenia warunków atmosferycznych, ale także do alarmowania o pracy ogrzewania i wyłączenia go, gdy zajdzie taka potrzeba. Nawet prosty czujnik temperatury (temp sensor) uratuje cię od pożaru. Do zajęcia się ogniem domu wystarczy czasami naprawdę niewiele, a ściślej rzecz ujmując, jedna iskra.

Bezpieczeństwo to także zdrowie

Gdyby tego było mało, na rynku pojawiły się czujniki jakości powietrza, za pomocą których można zmierzyć każdy parametr atmosfery. Mogą one na bieżąco informować domowników o obecności szkodliwych dla zdrowia pyłów, znajdujących się w domu oraz na zewnątrz.Niemal natychmiast wykrywają obecność najbardziej trujących substancji obecnych w smogu – pyłów zawieszonych (PM1; PM2,5; PM10) – niewielkich cząsteczek stałych, mogących poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia a następnie do całego organizmu.

Pomocny monitoring

Kamery domowe coraz liczniej pojawiają się na rynku Smart Home. Warto je mieć ponieważ to właśnie monitoring pozwala mieć cały dom oku. Są także świetną alternatywą dla czujników ruchu, bo dają więcej informacji na temat zdarzeń w obserwowanym obszarze.

Praktyczne rozwiązania

Niebywałą zaletą systemu bezpieczeństwa jest modułowość sprzętu z centralami sterującymi, jak i bez nich. Zarówno jeden, jak i drugi typ inteligentnego asortymentu posiada możliwość dobudowy zestawy, o kolejne części. Dzięki temu, to ty decydujesz jak zaawansowana ma być twoja sieć, a co za tym idzie, ile pieniędzy na nią wydać. Warto dodać, że zakup czujników to często wydatek rzędu kilkuset złotych, co nie jest wygórowaną stawką, w zamian za ochronę domu i bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Czujniki bezpieczeństwa zostały docenione w Ameryce i na zachodzie Europy. Biorąc pod uwagę asortyment Smart Home, systemy bezpieczeństwa są wybierane w 63% spośród wszystkich produktów. Potrzeba czasu, by zostały one spopularyzowane w Polsce i na dobre zakorzeniły się pod każdą strzechą. Systemy alarmowe świetne korelują z domową automatyką, która wyręcza nas w codziennych czynnościach. Chodzi przecież o stworzenie jednego środowiska, które będzie niezawodne w każdej sytuacji.

Pamiętajmy, że system uratować nas tam, gdzie zawodzi człowiek. To tylko tyle i aż tyle.

Dodaj komentarz