Oszusta internetowe są popularne od kiedy istnieje internet, niestety w czasach, w których grasuje koronawirus, większość naszych zakupów odbywa się online, co napędza rynek oszustów wszelkiej maści. Ta lista pięciu najpopularniejszych oszustw internetowych pomoże Ci nie wpaść w pułapki naciągaczy i nauczy Cię, na co zwracać uwagę, gdy kupujemy z niepewnych źródeł.

Sposób „na blika”

Ten sposób stał się dość popularny przez akcję oszustów, którzy włamywali się na konta Facebook i wysyłali prośby do znajomych zhakowanej osoby o podanie numery blik pod byle pretekstem. Najczęściej taka wiadomość mówiła nam, że nasz znajomy rzekomo zapomniał portfela albo skończyły mu się środki na koncie i pilnie potrzebuje pieniędzy. Prosi więc o numer blik, który pozwala na bezprzewodowe transakcje. Taki sposób płatności praktycznie wykluczał wyśledzenie oszusta, a osoba poszkodowana nie miała prawa ubiegać się o zwrot skradzionych pieniędzy.

Fałszywe linki

Ten sposób oszustwa wciąż ma się całkiem dobrze. Takie linki są zazwyczaj stosowane przy płatnościach. Kiedy chcemy coś kupić, jesteśmy przekierowywani do fałszywej strony naszego banku, gdzie podajemy swoje dane do logowania w celu przelania pieniędzy za produkt. Wtedy oszust dostaje nasze dane do zalogowania się i może bez problemu wypłacić sobie wszystkie nasze pieniądze, jeśli nie mamy żadnych zabezpieczeń transakcji. Taki fałszywe linki często trudno zdemaskować, bo strony na nich zbudowane do złudzenia przypominają stronę logowania naszego banku. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na pełny link i porównaj go z linkiem oryginalnym twojego banku!

Wysyłka za pobraniem

Utarło się już, że oszuści nigdy nie wysyłają paczek za pobraniem, czyli paczki, przy której odbiorze dopiero płacimy. Oszuści oczywiście bez problemu się do tego dostosowali. W końcu w paczce nie musi od razu znajdować się zamówiony przez kupującego przedmiot, tylko coś o podobnych rozmiarach i wadze. Czasami to sam oszust podaje się za kuriera i przywozi paczkę pod nasz dom, zabiera od nas pieniądze, a potem szybko znika. Po rozpakowaniu paczki może się okazać, że zostaliśmy bardzo mocno oszukani i często nie możemy z tym już niczego zrobić, zwłaszcza jeśli dane oszusta były fałszywe.

Niejasne opisy produkty

Zawsze czytaj cały opis produktu, który zamierzasz kupić albo regulamin sklepu, w którym kupujesz. To bardzo ważne, bo czasem możemy znaleźć w nich informację o tym, że tak naprawdę sprzedawca oferuje nam zdjęcie przedmiotu albo kupujemy jedynie los na loterię, w której można dany przedmiot wygrać. Jest to o tyle nieuczciwe, że nie można wtedy powiedzieć, że kupujący nie wiedział, za co płacił. Bardzo dużo ludzi skusi się na wyjątkową okazję, a potem mocno się zdziwi, gdy okaże się, że nie dostali zamawianego przedmiotu, a jedynie jego wydrukowane zdjęcie.

Fałszywe ogłoszenia

To najczęstsza i najoczywistsza praktyka złodziei internetowych. Fałszywe ogłoszenia to głównie wystawione na sprzedaż zniszczone lub mocno uszkodzone przedmioty, które są opisywane tak, jakby były świeżo kupione. Konsument daje się nabrać i dostaje telefon ze zbitą szybą albo PS4, której napęd się nie otwiera. Mogą to być również ogłoszenia, które oferują coś, czego kupujący nie ma i czego nigdy nie dostaniemy, najczęściej takie przedmioty są wystawione dużo taniej, niż średnia cena rynkowa.

Dodaj komentarz