Bajka to coś, co kojarzy nam się z dziećmi. Ale czy dzieci same oglądają bajki? Albo czy tylko dzieci dla przyjemności je włączają? Zdecydowanie nie. Są bajki, które znamy wszyscy, nawet jeśli nie mam dzieci, albo jeśli bajka jest młodsza, niż nasze dzieciństwo zwyczajnie ją znamy. Jakie bajki lubią dorośli? Zastanówmy się.

Skąd się wzięła bajka?

Bajka to początkowo baśń. Baśnie zna każde dziecko i dorosły. Są baśnie, które przeobraziły się w najpopularniejsze bajki świata. Mowa tu o Kopciuszku, Kocie w Butach, Brzydkim Kaczątku czy Czerwonym Kapturku. Najpopularniejsze i pierwsze baśnie spisywali Hans Christian Andersen i Gustave Doré, przypadło to mniej więcej na początek XIX wieku. Początkowo baśnie nie były wcale takie przyjemne. Swoje korzenie mają w folklorze, są to spisane podania ludowe. A jak wiadomo, podania miały za zadanie przestrzegać ludzi, trochę straszyć i grozić im, jaka kara może spotkać za takie czy takie czyny. Autorzy na podstawie podań spisali baśnie literackie. Z czasem powstał osobny gatunek, jak baśń magiczna. Tutaj już autorzy znacząco polecieli z fantastyką. Były to początki dostosowywanie podań dla dorosłych na formę skierowaną do najmłodszych dzieci.

Bajka czytana

Dzisiaj półki księgarń uginają się od literatury dla dzieci. Książeczki, baśnie, wierszyki, rymowanki, wyliczanki. Dzieciom i ich rodzicom są oferowane tysiące kolorowych pozycji. A jeszcze trzy dekady temu świat nie był tak kolorowy. Owszem pozycji było sporo, ale zdecydowanie nie było takie przerostu. Dzieci lubią kolorowe, współczesne czytanki. Fajny artykuł o nich znajdziecie na http://www.krispol1liga.pl/. A co rodzice najchętniej czytają?

Rodzice lubią sięgać do tradycyjnych baśni, ale raz na jakiś czas. Bo ileż można czytać o Czerwonym Kapturku? Morał Czerwonego Kapturka jest słabo przekładalny na współczesną psychikę pięciolatka.  Więc rodzic wybierze coś bardziej współczesnego o problemach szkolnych i przedszkolnych.

Bajka telewizyjna

Bajka telewizyjna dzisiaj to już temat rzeka. Dorośli na pewno lubią chodzić do kina na bajki. Lubimy tak samo jak dzieci znać wszystkie nowości z bilboardów, koszulek, zeszytów. Czy jest ktoś, kto nie widział Krainy Lodu albo Shreka? Nie wierzę. To jedne z najbardziej dochodowych filmów, jakie powstały. Przecież nie tylko dzieci wydały na ich obejrzenie pieniądze opiekunów, prawda? A więc lubimy to, co modne i to, o czym aktualnie się mówi.

Dodaj komentarz