Przez dekady, fani sportu śledzili wyniki osiągane przez mistrzów boksu. Na przestrzeni lat pojawiali się coraz to nowi mistrzowie boksu, uwagę przyciągali zwłaszcza ci bokserzy, którzy mierzyli się w wadze ciężkiej. Do grona mistrzów należy zaliczyć m.in. George’a Foremana, Cassiusa Clay vel Muhammad Ali, Mike’a Tysona czy Lennoxa Lewisa. Ostatnimi czasy jednak serca kibiców podbijają mieszane sztuki walki, czyli MMA. 

Różnice oraz podobieństwa pomiędzy MMA oraz boksem 

Polscy bokserzy starają się zrobić karierę w MMA. W MMA swoich sił próbował m.in. Artur Szpilka, Można powiedzieć, że starty w MMA są poniekąd sposobem na ucieczkę przed krytyką ze strony kibiców, że dany bokser zmarnował karierę. Zauważmy jedną rzecz, do MMA nie próbują startować posiadacze pasów WBC oraz bokserzy z szansami na walkę o pas EBU. Prawdopodobnie najlepszym bokserem, który spróbował swych sił w MMA jest Brazylijczyk Anderson da Silva. Brazylijczyk jedynie epizodycznie mierzył się na ringu bokserskim jednak z dwóch pojedynków w jednym triumfował, pokonał Julio Cesara de Jesusa. 

Z pewnością tym co łączy obie te dyscypliny jest fakt, że boks jest podstawą treningu każdego fightera którzy mierzy się w MMA. Można jednak powiedzieć, że treningi w MMA są o wiele bardziej wymagające, gdyż bokser skupia swą uwagę jedynie na walce w stójce z użyciem pięści, podczas gdy fighterzy MMA muszą dodatkowo doszlifować pracę nóg oraz elementy związane z walką w parterze. Zarówno w MMA jak też w boksie w użyciu są rękawice, jednak o ile te bokserskie są dość spore o tyle te używane w MMA są mniejsze, dają możliwość używania palców. 

Czy fighter MMA ma szansę zrobienia kariery w boksie? 

Conor McGregor stanowi dowód na to, że fighter MMA ma realne szanse by zrobić karierę w boksie. Irlandczyk stanął przed dużym wyzwaniem, kiedy pozwolono mu stanąć do walki przeciwko Floydowi Mayweatherowi jr. Zawodnik z Irlandii przegrał tę walkę jednak jej poziom stał na wysokim poziomie, Irlandczyk przegrał jednak dzielnie pojedynkował się przez dziesięć rund, kiedy to Amerykanin obalił go ciosami pięściami. 

Czy boks przegra z MMA? 

MMA jest coraz bardziej popularną dyscypliną, dlatego też należy postawić pytanie czy nastąpi taki moment, kiedy zdetronizuje boks. Wiadomo, że młodzi sportowcy bardziej pasjonują się MMA, jednak zauważmy, że w latach 80. XXw. kiedy to tworzył się kickboxing opinie były bardzo podobne, też twierdzono, że zdominuje świat sztuk walki. Boks na najwyższym poziomie nadal przyciąga uwagę kibiców sportu jako przykład może tutaj posłużyć pojedynek Floyda Mayweathera jr. z Mannym Pacquaio. Pamiętać należy, że za boksem stoi tradycja, każdy kibic słysząc hasło 'thrilla in Manilla’ ma przed oczami pojedynek Cassiusa Clay z Joe Frazierem. MMA jak do tej pory nie doczekało się jeszcze takich pojedynków które można byłoby przyrównać do tego starcia. Trudno spodziewać się by MMA wyparło boks, walki na galach UFC będą zawsze czymś innym niż pojedynki legend bokserskich. Można powiedzieć, że wybór pomiędzy MMA a boksem to kwestia indywidualna zależna od prywatnych preferencji. Z pewnością, warto jednak opanowywać elementy jednej i drugiej dyscypliny, gdyż sprawny bokser poradzi sobie podczas pojedynku z fighterem MMA. Pamiętajmy bowiem, że Artur Szpilka na gali KSW 71 w sposób zdecydowany pokonał Siergieja Radczenkę, warto jedynie dodać, że był to jego debiut. 

Szukasz legalnego bukmachera? Fotosik wyjaśni Ci, na co zwrócić uwagę.

Dodaj komentarz