Błędnie zakładamy, że trądzik jest przypadłością wieku młodzieńczego. Owszem, dojrzewanie sprawia, że na naszej cerze mogą pojawić się zmiany skórne w skutek zaburzeń hormonalnych i nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, jednak nie tylko młodociani zmagają się z niechcianym wyrostem ropnych i zaczerwienionych wykwitów na twarzy. Najbardziej narażona na problemy trądzikowe jest skóra tłusta, a co za tym idzie ciężko ją pielęgnować, ponieważ poza usunięciem nadmiernego sebum z naszego naskórka, cera tłusta potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Nieprawidłowa pielęgnacja i zła dieta przyczyniają się do zaognienia stanów zapalnych na skórze i często wymagają konsultacji dermatologicznej.

Jak zadbać o dietę przy cerze trądzikowej?

Dieta odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu i znacznie wpływa na samopoczucie. Dobrze skomponowana, szczególnie przy cerze trądzikowej i innych problemach skórnych, może przyczynić się do poprawy kondycji cery i mieć spory udział we wspomaganiu leczenia zmian, które pojawiają się na twarzy. Jak możemy przeczytać na stronie https://medsense.pl/, w diecie trądzikowej powinniśmy unikać fast foodów, tłustych mięs, słodyczy w każdej postaci, w tym wysoko słodzonych napojów, nabiału i przetworów mlecznych, alkoholu i ostrych przypraw. Warto wyeliminować również z jadłospisu wysokoprzetworzone produkty oraz unikać soli i konserwantów. Wymienione powyżej produkty nasilają zmiany hormonalne, a co za tym idzie pobudzają do pracy gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne za zły stan naszej cery.

Dieta przy cerze trądzikowej powinna być bogata w witaminy e, a, c oraz witaminy z grupy b, cynk, miedź i błonnik pokarmowy. Z tego powodu im więcej warzyw, owoców, chudego mięsa, jaj, ryb, ziemniaków, ryżu, orzechów czy pieczywa pełnoziarnistego, tym większe szanse na wspomaganie naszej cery i zwalczenie trądziku.

Rola ziół w problemach skórnych

Warto pamiętać o tym, że aby skutecznie wyleczyć trądzik, albo załagodzić jego objawy, należy działać na kilku płaszczyznach. Odpowiednia pielęgnacja i kosmetyki, konsultacja dermatologiczna i leki, dieta, suplementy, a także zioła mają wpływ na wygląd cery. Zioła, takie jak aloes, pokrzywa, zielona herbata, olejek z drzewa herbacianego czy lawenda, działają antyoksydacyjne, mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i dezynfekujące. Na szczególną uwagę zasługuje aloes, który możemy przyjmować pod postacią kosmetyków pielęgnacyjnych, maści czy kremów, ale możemy też używać jego leczniczego miąższu bezpośrednio z liści tego sukulentu. Aloes to roślina, która nie tylko dezynfekuje i łagodzi zaczerwienienia, ale działa kojąco, przeciwbólowo, jest odpowiednia dla alergików, a dodatkowo nawilża skórę, czego cera trądzikowa również w dużym stopniu potrzebuje.

Dodaj komentarz