Dużo miejsc na ziemi przyciąga naszą uwagę i potrafi nas zaczarować, ale obcowanie z naturą ma niesamowicie dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dużo zieleni, wodospadów, jezior i dzikich zwierząt spotkamy w Parku Narodowym w Chorwacji. Okolica zachwyca swoim wyglądem i pięknem, a tym samym co roku możemy spotkać tam wielu turystów.

Co czeka na nas w Parku Narodowym?

Park Narodowy Jezior Plitwickich zajmuje około 140 kilometrów. Znajdziemy w nim mnóstwo zieleni i różnorakiej roślinności, a jego główną atrakcją są jeziora i łączące je wodospady. Jeziora dzielą się na górne i dolne, łącznie jest ich 16: Jeziora Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti, Kozjak, Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac i Novakovica Brod. Poza tymi posiadającymi swoje nazwy, znajduje się jeszcze kilka mniejszych, również udostępnionych turystom do zwiedzania. Niesamowite wrażenie robi przepiękny lazurowy kolor jezior, który w okresie letnim idealnie komponuje się zielenią i szarością znajdujących się na brzegach skał. Wszystko to tworzy nieskazitelny i idealny obraz natury.

Zwiedzaj cały rok

Jeziora Plitwickie są dla turystów dostępne cały rok. Na teren Parku Narodowego upoważnia zakupiony wcześniej bilet, a turyści mają do wyboru kilka różnych szlaków i programów do wyboru.

  • Program A to trasa długości 3500 m, a przewidziany czas zwiedzania to od 2 do 3 godzin. Podczas wyprawy zobaczymy „Wielki Wodospad”, kanion Donji i inne warte uwagi jeziora
  • Program B to trasa długości 4000 m, a przewidziany czas zwiedzania to od 3 do 4 godzin. W tym programie przewidziano zwiedzanie Dolnych Jezior, przejażdżkę łodzią elektryczną, pociągiem panoramicznym oraz spacer po wschodniej stronie kanionu
  • Program C to trasa długości 8000 m, a przewidziany czas zwiedzania to od 4 do 6 godzin. Szlak obejmuje zwiedzanie Dolnych i Górnych Jezior, a także przejażdżkę łodzią elektryczną i pociągiem panoramicznym
  • Program E to trasa długości 5100 m, a przewidziany czas zwiedzania to od 2 do 3 godzin. W tym programie Park Narodowy przewidział zwiedzanie Górnych Jezior oraz krótki rejs łodzią po jeziorze Kozjak.
  • Program H to trasa długości 8900 m, a przewidziany czas zwiedzania to od 4 do 6 godzin. W tym programie mamy spacer, przejażdżkę pociągiem i łodzią, spacer po Górnych Jeziorach i odwiedzimy także „Wielki Wodospad”.
  • Program K to trasa długości 18300 m, a przewidziany czas zwiedzania to od 6 do 8 godzin. W zależności od tego, czy rozpoczynamy ten program z wejścia oznaczonego numerem 1 czy numerem 2, to szlak prowadzi nas nieco inaczej. W każdym razie zobaczymy „Wielki Wodospad”, Jeziora Dolne i przepłyniemy się łodzią.

Po szczegółowe informacje dotyczące tych programów zapraszamy na stronę domową Parku Narodowego. To samo dotyczy cen, ponieważ w zależności od tego w jakim dniu, w jakim sezonie, o której godzinie i na ile dni chcecie kupić bilet, to jego cena jest zupełnie inna.

Jak przygotować się do wizyty w Parku Narodowym w Chorwacji?  

Udostępnione do zwiedzania szlaki są dostępne dla wszystkich: dorosłych, studentów, a także dla dzieci. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych. Warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, czyli odzieży adekwatnej do pory roku, wygodnym obuwiu i zabraniu czegoś do jedzenia, szczególnie jeżeli wybieramy dłużą trasę do zwiedzania.

Warto też mieć na uwadze instrukcje otrzymane od pracowników Parku Narodowego, oraz zapisy regulaminu dla wszystkich którzy na terenie obiektu się znajdują. Co ważne, nie niszcz, nie zaśmiecaj środowiska, dbaj o naturę, nie pływaj w jeziorach, ponieważ nie są do tego przeznaczone i nie kar dzikich, spotkanych przypadkowo zwierząt. Zachowaj zdrowy rozsądek i ciesz się naturalną przestrzenią, o którą ciężko w centrum miasta. 

Dodaj komentarz