Okna to integralna część pomieszczenia, która ma jednocześnie wpuszczać światło do wnętrza i chronić przed jego nadmiarem. Sposób zasłaniania okien musi być więc przemyślany i optymalnie dopasowany do potrzeb domowników. Wśród wielu systemów osłonowych żaluzje drewniane są tym, który łączy w sobie funkcje praktyczne i dekoracyjne.

Naturalne drewno to wyjątkowy nośnik stylu. Sprawdza się ono wszędzie tam gdzie, gdzie zależy nam na klimatycznej aranżacji wnętrza. Ponadto żaluzje drewniane posiadają system regulacji natężenia światła, dzięki któremu możemy tworzyć w pomieszczeniach przyjemny półcień. Wysokiej jakości żaluzje drewniane są znakomitą inwestycją na lata i świetną bazą dla nieskończonej ilości pomysłów na wnętrze.

Co trzeba wiedzieć o żaluzjach drewnianych?

Przede wszystkim jest to system osłonowy działający na zasadach zbliżonych do działania żaluzji aluminiowych. Jego wielką zaletą jest możliwość regulowania nasłonecznienia w pomieszczeniu za pomocą zmiany kąta położenia lameli. Żaluzje drewniane mogą całkowicie zasłonić okno i wówczas zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i niepożądanymi spojrzeniami przechodniów.

Są one grubsze niż żaluzje aluminiowe, dlatego ochrona przed światłem i ciepłem jest większa. Lamele można również całkowicie podciągnąć do góry. Za ich pomocą można zasłaniać okna o dużych powierzchniach, gdyż długość lameli może przekraczać 2m. Świetnie sprawdzają się w oknach o niestandardowych wymiarach. Lamele drewniane mogą mieć szerokość 25, 50 i 65mm. Warto dostosować ją do wielkości przeszklenia i charakteru wnętrza. 

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się żaluzje drewniane? 

Naturalny wygląd drewna, jego odcień i faktura słoi pasuje do pomieszczeń urządzonych z elegancją i smakiem. Pierwszym skojarzeniem jest tu styl rustykalny oraz boho, w których drewno i naturalne elementy dekoracyjne grają pierwsze skrzypce. Rzeczywiście, drewniana roleta będzie idealnym wykończeniem przytulnego pokoju, w którym króluje sielski klimat. Jednak na ten system osłonowy decydują się również miłośnicy prostoty we wnętrzach.

Żaluzje drewniane są często montowane w pomieszczeniach w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Są istotnym elementem, który równoważy surowość i prostotę pomieszczenia. Należy pamiętać, że żaluzje drewniane dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, od bieli po czernie i granaty, dzięki czemu można je dopasować do wnętrz zaaranżowanych na wiele sposobów. 

Garść praktycznych rad

Warto wiedzieć, że żaluzje drewniane mogą być również wykonane z drewna bambusowego. Lamele bambusowe charakteryzują się cieńszą strukturą i lekkością, zajmują również mniej miejsca po całkowitym podciągnięciu rolety. Do pomieszczeń, w których spodziewamy się dużej wilgotności warto wybrać żaluzje impregnowane o zwiększonej odporności na zawilgocenia. Ponadto, montując żaluzje w kuchni i łazience, warto dbać o ich dobrą wentylację. O żaluzje drewniane dbamy, usuwając z nich kurz suchą ściereczką. Większe zabrudzenia zejdą łatwo za pomocą środków do czyszczenia drewna. 

Dobrej jakości żaluzje drewniane będą ozdobą domu przez wiele lat. Ich kolor nie blaknie pod wpływem słońca, tak jak w przypadku rolet. Żaluzje drewniane są dyskretnymi strażnikami osobistej strefy komfortu, a jednocześnie wyjątkowym wykończeniem stylowo urządzonych wnętrz.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz