Kolonoskopia diagnostyczna to jedno z najważniejszych narzędzi współczesnej medycyny w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego. To precyzyjne badanie jelita grubego pozwala na ocenę jego wnętrza i wykrycie nawet najmniejszych zmian – polipów, stanów zapalnych czy oznak nowotworu. Co istotne, kolonoskopia z usunięciem polipów nie tylko pozwala na ich identyfikację, ale jednocześnie eliminuje potencjalne źródło przyszłych powikłań.

Kolonoskopia wykonywana w celach diagnostycznych i terapeutycznych

Dzięki nowoczesnym technologiom kolonoskopia wykonywana jest nie tylko w celach diagnostycznych, ale również zabiegowych. Usunięcie polipa podczas jednego badania to komfort dla pacjenta i ograniczenie stresu. W przypadkach podejrzenia takich schorzeń jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy nawet zespół Lyncha, kolonoskopia diagnostyczna jest badaniem pierwszego wyboru.

Kolonoskopia Gdańsk – Przebieg badania i znieczulenie

W Klinice Dobosz zabieg kolonoskopii w Gdańsku odbywa się w komfortowych warunkach. Przed jego rozpoczęciem konieczne jest odpowiednie oczyszczenie jelita, co pozwala uzyskać wyraźny obraz wnętrza jelita grubego. Samo badanie trwa zazwyczaj od 15 do 40 minut. W zależności od preferencji pacjenta, stosowane może być znieczulenie ogólne lub znieczulenie dożylne. Coraz częściej wykorzystuje się również analgosedację, która łagodzi lęk i dyskomfort.

Kiedy warto zgłosić się na badanie?

Na kolonoskopię warto zgłosić się nie tylko w przypadku krwawień z odbytu, bóli brzucha, przewlekłej biegunki, ale również przy objawach takich jak nagła utrata wagi czy obecność krwi utajonej w kale. U osób z rodzinną polipowatością gruczolakowatą (FAP) czy innymi obciążeniami genetycznymi, badania kolonoskopii powinny być przeprowadzane regularnie – nawet przed 40. rokiem życia.

Co warto wiedzieć o polipach?

Polipy to zmiany, które w większości przypadków mają charakter łagodny. Jednak ich obecność, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i usunięta, może prowadzić do rozwoju nowotworu jelita grubego. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badania histopatologicznego każdego usuniętego polipa – by mieć pewność co do jego charakteru.

Kolonoskopia – dostępność i ceny

Wiele osób zadaje sobie pytanie o koszt kolonoskopii – badanie to można wykonać zarówno prywatnie, jak i w ramach refundacji. Ceny kolonoskopii różnią się w zależności od zakresu procedury – standardowa diagnostyczna kolonoskopia, badanie z usunięciem polipa czy z badaniem histopatologicznym będą miały różne widełki cenowe. Kluczowa jest jednak możliwość wykonania badania w nowoczesnych warunkach, w doświadczonej pracowni endoskopii.

Kolonoskopia to inwestycja w przyszłość

Choć temat badań endoskopowych może budzić niepokój, warto spojrzeć na niego z perspektywy długofalowego zdrowia. Kolonoskopia, szczególnie u osób po 50. roku życia lub z dodatnim wywiadem rodzinnym, to nie tylko wykonanie badania, ale konkretna decyzja, która może uratować życie. Dzięki dostępności nowoczesnych metod, jak np. klipsowanie w przypadku krwawień czy usuwania większych zmian, to badanie staje się coraz bezpieczniejsze i skuteczniejsze.

Dodaj komentarz