Ostatnimi czasy meble wykonane z plecionki rattanowej cieszą się coraz większą popularnością. Nie powinno nas to dziwić, gdyż ich ponadczasowy oraz elegancki wygląd zachwyca wiele osób. Specjaliści zajmujący się branżą meblarską uważają, że rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w przypadku wypoczynku. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że odporność mebli rattanowych na warunki atmosferyczne nie jest największa. Jak wyglądały początki produktów z plecionki rattanowej? Czym się charakteryzują? Jakie są wady i zalety rattanu? Przekonajmy się!

Wielki powrót plecionki rattanowej do wnętrz

W przypadku, gdy chcemy zawrzeć w naszym domu klimat wakacji, warto wprowadzić do niego kilka plecionych elementów. W tej roli świetnie sprawdzają się meble wykonane z naturalnego rattanu, które powróciły do łask. Za ich początek śmiało możemy uznać stworzenie słynnego krzesła No.14, które miało miejsce w 1859 roku. Co ciekawe, od tamtego momenty zostało sprzedanych aż 80 milionów sztuk dokładnie tego modelu. Charakteryzuje się on swoją lekkością, wytrzymałością, a także niską ceną i właśnie dlatego możemy spotkać się z tym krzesłem w setkach wiedeńskich kawiarni. Jak się można domyśleć, właśnie dlatego produkt ten nosi popularny przydomek „kawiarnianego krzesła”.

Jakimi właściwościami charakteryzuje się rattan?

Meble rattanowe w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów cechują się swoją elegancją oraz atrakcyjnością. Ich miękkie kształty oraz naturalny wygląd sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Nie możemy również wspomnieć o ciepłych barwach, które również przyciągają sporą liczbie ludzi do mebli z plecionki rattanowej. Co więcej, materiał jest całkowicie naturalny. Pochodzi on z egzotycznej palmy o nazwie rottang, którą wiele osób nazywa również trzciną indyjską, trzcinopalmą, czy też rattanem. Warto zaznaczyć, że do produkcji mebli z plecionki rattanowej wykorzystuje się tylko i wyłącznie elastyczne, giętki oraz długie włókna, które zostają podgrzewane za pomocą pary wodnej. Czym to skutkuje? Przede wszystkim tym, że producenci mogą je dowolnie formować bez obawy przed złamaniem. Kiedy jednak produkt zostanie ukształtowany oraz wysuszony, jego kształt pozostanie taki, jak w dniu zakupu.

Rattan – wady i zalety

Jeśli chodzi o wady, to z pewnością trzeba zaznaczyć, że meble wykonane z plecionki rattanowej są bardzo wygodne oraz lekkie. Są również niezwykle przyjemne w dotyku, dlatego jest to świetne rozwiązanie, kiedy chcemy odpocząć po trudnym dniu w pracy. Warto również wspomnieć o kolorach. Rattan jest dość uniwersalny, dlatego może być barwiony tak, jak sobie zamarzymy. W związku z tym nawet, jeśli mamy do czynienia z nietypową kolorystyką wnętrza, to dobranie do niego mebli z plecionki rattanowej, nie będzie stanowiło większego problemu. Nie możemy również zapomnieć o uniwersalności rattanowych rozwiązań. Sprawdzą się w sporej większości aranżacji, jak i ogrodów, a eksperci twierdzą, że tworzą świetną kompozycję w połączeniu ze szkłem. Jakimi wadami cechuje się rattan?

Z pewnością trzeba wspomnieć o tym, że nie radzi on sobie zbytnio dobrze ze wszelkiego rodzaju warunkami atmosferycznymi. Mimo tego, że rattan to stosunkowo twardy materiał, to kiedy temperatura spadnie poniżej zera, nie zniesie on tego dobrze. W związku z tym należy unikać zostawianie mebli z plecionki rattanowej na zimę w ogrodzie. W przeciwnym razie mogą się one pokruszyć, popękać, czy też połamać. Warto także wspomnieć, że rattan niezbyt dobrze znosi mocne słońce, dlatego mebli, jakie są z niego wykonane, nie warto zostawiać na długi czas na słońcu.

Jak dbać o meble z plecionki rattanowej?

W przypadku, gdy chcemy wyczyścić swoje meble wykonane z rattanu, należy zakupić odpowiednie środki. Dzięki nim nasze produkty przez dłuższy czas będą trwały oraz zachowują pożądany wygląd. Czy jednak jest to konieczne? Możemy także skorzystać z domowego sposobu, do którego potrzebna nam będzie tylko i wyłącznie flanelowa szmatka, którą wcześniej nawilżymy wodą wraz z odrobiną wody utlenionej oraz kwasku cytrynowego. Jeśli jednak chcemy zakonserwować meble z rattan, konieczne będzie zakupienie odpowiednich środków. Jakich? Oczywiście takich, które są dedykowane do właśnie takiego materiału. W przeciwnym razie szkodliwe promienie słoneczne mogą zniszczyć nasze meble, które stracą swój pierwotny kolor. Nikt z nas nie chce takiej sytuacji, dlatego naprawdę warto zadbać o swoje meble z plecionki rattanowej. W przypadku, gdy postawimy na preparaty najwyższej jakości, nasze meble posłużą nam przez wiele lat.

Dodaj komentarz