Jak bezpiecznie kupić samochód, aby nie trafić na egzemplarz z wadami to wiedza, którą warto posiadać jeśli akurat szukamy auta do zakupu. W każdym samochodzie są rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę i sprawdzić czy na pewno działają, aby uniknąć zakupu auta w złym stanie technicznym. Aby dobrze sprawdzić auto przed kupnem warto posiadać przy sobie dodatkowy sprzęt, jak chociażby miernik lakieru, który będzie bardzo pomocny. Tester diagnostyczny, który możemy podłączyć do komputera samochodu da nam bardzo dużo informacji i szeroką wiedzę o wszystkich modułach danego egzemplarza. Ale od czego zacząć?

Co trzeba sprawdzić w aucie, aby zakup był bezpieczny?

Sprawdzenie auta przed kupnem zacząć powinniśmy od sprawdzenia jego dokumentacji, czy numer VIN w dokumentach zgadza się z tabliczką znamionową. Warto również upewnić się, że osoba, która sprzedaje nam samochód faktycznie jest jego właścicielem i posiada prawo do jego legalnej sprzedaży. Kolejną istotną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę to powłoka lakiernicza pojazdu. Niestety na oko często nie będziemy w stanie ocenić czy karoseria była naprawiana. Często tylko z profesjonalnym miernikiem grubości lakieru będziemy w stanie ocenić czy auto jest bezwypadkowe. Grube warstwy szpachli na elementach konstrukcyjnych to rzeczy, które zdecydowanie powinny wyeliminować auto z kręgu Twoich zainteresowań. Warto również zwrócić uwagę na stan szyb, ich rocznik również powie nam kilka istotnych rzeczy nt. historii auta. W przypadku stwierdzenia, że szyby w pojeździe pochodzą z innego rocznika powinna nam się zapalić czerwona lampka. Komora silnika – nie omińmy tego miejsca,  poziom płynów eksploatacyjnych pojazdu, ewentualne wycieki czy nierówna praca silnika to również istotne czynniki mające wpływ na stan techniczny pojazdu. W komorze silnika należy sprawdzić stan elementów konstrukcyjnych, w przypadku ich niefachowych napraw auto może nie być bezpieczne w dalszej eksploatacji. Oprócz tego warto sprawdzić stan paska rozrządu lub posłuchać czy łańcuch nie daje niepokojących sygnałów. Obecnie auta wyposażone są w szereg systemów dodatkowych, elektronika w samochodach jest wszechobecna – nie zapomnijmy o sprawdzeniu każdego elementu wyposażenia z osobna. Napięcie pasów bezpieczeństwa, działanie foteli elektrycznych, składanie lusterek, parowanie telefonu z radie, działanie tempomatu to również elementu mające wpływ nie tylko na bezpieczeństwo lecz również na wartość sprzedawanego pojazdu. Podczas jazdy testowej należy zwrócić uwagę na niepokojące odgłosy silnika, również jego nierówną pracę na biegu jałowym. Pokonanie kilku nierówności da nam obraz stanu zawieszeni. Warto również wyjechać na szybszą drogę, aby móc sprawdzić czy auta nie znosi na żadną ze stron – znoszenie pojazdu to niezbyt dobry objaw, którego przyczyną mogą być różne czynniki – od wyważenia, ciśnienie czy zły stan opon czy samych felg. Nieraz pojazd wymaga dodatkowego sprawdzenia geometrii na profesjonalnym stanowisku diagnostycznym – wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która dokona pomiarów.

Gwarancja bezpiecznego zakupu – sprawdzenie przez profesjonalną firmę

W obecnych realiach przy szerokim napływie uszkodzonych aut z zagranicy, które sprzedawane są jako bezwypadkowe dosyć trudno po samym ogłoszeniu wyselekcjonować egzemplarze dobre od tych trefnych i wypadkowych. Dlatego do każdego ogłoszenia trzeba podchodzić z dystansem, a każdy samochód przed podjęciem decyzji o jego zakupie dokładnie sprawdzić. Często na oko bardzo trudno rozróżnić auto wypadkowe od auta bezwypadkowego. Jeśli chcesz uniknąć zakupu auta w złym stanie technicznym, a sam nie posiadasz niezbędnej, fachowej wiedzy czy sprzętu diagnostycznego sprawdzenie auta przed kupnem możesz zlecić profesjonalnej firmie. Mechanik w Twoim imieniu uda się w miejsce sprzedaży i wykona profesjonalne oględziny auta. Po takim sprawdzeniu mając raport z oględzin i szeroką wiedzę nt. danego egzemplarza można podjąć świadomą decyzję i uniknąć zakupu wadliwego egzemplarza. Takie sprawdzenie może przyczynić się również do obniżenia ceny zakupu, gdyż ewentualne mankamenty danego egzemplarza na pewno zostaną ujawnione przez mechanika, który wykonuje profesjonalne sprawdzenie auta przed zakupem.

Dodaj komentarz