Kto by pomyślał, że postęp technologii zachęci nas do wdrażania w swój trening tak wielu nowinek? Począwszy od biegania, przez pływanie, siłownię, aż po sporty drużynowe – smart gadżety możemy wykorzystać w każdej dyscyplinie, a pomogą one zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Może warto podejść do kwestii uprawiania sportu bardziej świadomie?

Podstawową zaletą inteligentnych produktów dla sportowców jest pomiar danych, które po analizie służą poprawie stanu zdrowia, bezpieczeństwa i wydajności treningu. To także udogodnienia czyniące nasze zmagania bardziej przyjemnymi, a to wyzwala w nas dodatkowe pokłady energii i motywacji. Producenci nowoczesnego sprzętu dwoją się i troją, by uczynić nasz trening lepszym. Czy im się to udaje?

Nowe możliwości i usprawnienia

Sportowiec XXI wieku posługuje się smart watchem (link do art) lub, bardziej dostosowanym do potrzeb, zegarkiem sportowym. Wirtualny asystent i trener pozwala najlepiej wykorzystać czas podczas aktywności i dać użytkownikowy wymierny feedback. Zegarek sportowy pozwala na mierzenie tętna, monitorowanie snu i spalonych kalorii, podanie dokładnej lokalizacji, mierzenie czasu i liczenie kroków. Dla biegaczy przełajowych ważną funkcją jest badanie zróżnicowania terenu. Warto też rozpatrzyć ewentualność zakupu opaski sportowej, której funkcje są podobne.

Na zegarkach jednak nie koniec. Nowoczesny biegacz może uzbroić się w inteligentne skarpety, które, choć same nie wskoczą do pralki, dadzą właścicielowi komunikat na temat technik i stylu biegu, począwszy od ułożenia stóp po pomiar tętna. Co ważne, wszelkie uwagi, za pomocą smartfona, są przekazywane w czasie rzeczywistym.

Wodoszczelny odtwarzacz audio, to z kolei nie lada gratka dla melomana-pływaka. Nawet chwile pod wodą może uprzyjemnić ci ulubiony utwór. Odtwarzacz nie koliduje z okularami pływackimi, a jest ono zamontowane przy skroni (nie ma kontaktu z uchem). Tego typu gadżety wykorzystują przewodnictwo fal dźwiękowych, dochodzące przez kość, a odpowiednie nastrojenie pozwoliło uzyskać optymalną jakość dźwięku nawet pod taflą wody.
Pływakom posłuży także wodoodporny pokrowiec z opaską na ramię, w którym schowają swój smartfon podczas spływu kajakowego, wycieczki rowerowej i wszelkich innych okoliczności, w których mógłby zamoknąć. Posiada on powłokę przewodzącą dotyk.

Do wyposażenia trzeba dołączyć wszelkie kamery sportowe i akcesoria. Dziś na rynku nie króluje tylko gopro, które stało się ikoną tego typu sprzętu. Możemy wybierać pośród licznych marek, a wszelkie dodatki pozwalają uwiecznić chwilę z poziomu uchwytu na głowę, na ramię, na brzuch oraz licznymi selfie stickami. Kamerę łatwo dziś przypiąć do roweru i motoru, bo ilość akcesoriów do montażu jest coraz bardziej liczna. Do tego, warto uzbroić się w statywy, które pomogą filmować akcję, co zainteresuje szczególnie fanów sportów freestylowych. Oczywiście każda z kamer łączy się ze smartfonem za pomocą WiFi.

Dla fanów wycieczek pieszych i rowerowych przygotowano nowoczesne GPS’y, które lada chwila przestaną być kojarzone tylko z autami. Pozbądź się kompasu i mapy. Poza samym nawigowaniem podróżnika, sprzęt posiada funkcję mierzenia niektórych parametrów i alarmowaniem użytkownika o zagrożeniu.

Czas na zmiany

Nowe oblicze sportu to inteligentne technologie w praktycznym zastosowaniu. Największe kluby sportowe od dawna korzystają z tych rozwiązań, analizując jak najlepiej efektywność zawodników. Amatorzy, choć nieco sceptycznie, coraz bardziej przekonują się do smart rozwiązań, co widać po sprzedaży gadżetów. Oczywiście ruch i bez nich jest wartościowy i da porządany rezultat, ale to właśnie monitorowanie organizmu i motywowanie się do działanie przyspieszy cały proces.

Czas na odrobinę ruchu! To nigdy nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz