Wszystkie urządzenia się psują i ulegają awariom. Pewne typy urządzeń elektronicznych mają jednak swoje specyficzne wady, z którymi notorycznie albo często możemy się spotkać i w określony sposób, albo im zaradzić jeszcze przed wystąpieniem, albo skutecznie usunąć je tuż po powstaniu. Oczywiście nie ze wszystkimi uporami się sami, niekiedy będzie potrzebna pomoc i wsparcie serwisu, ale w niektórych przypadkach na pewno uda nam się doprowadzić komputer do pożądanego stanu.

Nagminne przegrzewanie się laptopa

Przegrzanie – ta awaria laptopa może być spowodowana przez jego złe użytkowanie – np. trzymanie urządzenia na pościeli, kocu czy nawet kolanach beż żadnej podkładki albo zabrudzony system chłodzenia, co uniemożliwia prawidłowy system chłodzenia. Aby do takiej sytuacji nie doszło, warto przede wszystkim dbać o higienę i czystość komputera, usuwać zabrudzenia i kurz nie tylko z ogólnodostępnych miejsc, ale także od spodu i po bokach urządzenia. Jeżeli jest już za późno, warto skorzystać z serwisu, który w profesjonalny i odpowiedni sposób dostanie się do wnętrza wentylatorów odpowiadających za chłodzenie i dokona ich wyczyszczenia. Jeżeli lubisz z komputerem pracować z kanapy koniecznie podłóż pod niego podkładkę chociażby w postaci książki. To sprawi, że laptop o wiele dłużej utrzyma prawidłową temperaturę, a co za tym idzie będzie działał szybko i sprawnie.

Zalanie laptopa

Zalania sprzętu zdarzają się niestety nie tylko dzieciom i są jedną z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu komputerowego. Przede wszystkim, jeżeli dojdzie do takiego incydentu, koniecznie odłącz komputer od zasilania i poczekaj do jego całkowitego wyschnięcia – im więcej czasu upłynie od zalania do ponownego włączania tym lepiej. Warto mieć też na uwadze, że zalanie laptopa, nawet jeżeli po wysuszeniu wydaje nam się, że działa poprawnie, może mieć negatywne skutki w przyszłości i mimo wszystko warto skorzystać z serwisu naprawy laptopa, aby upewnić się, że nie doszło do większych usterek. Chociaż gwarancja producenta zazwyczaj nie uwzględnia zalania, ale mimo wszystko nasz sprzęt jest jeszcze na gwarancji, warto skorzystać z dedykowanego serwisu, aby w przypadku innych problemów z komputerem nie odmówiono nam naprawy pogwarancyjnej i nie obciążono nas dodatkowymi kosztami.

Brak dźwięku w laptopie

Przyczyn braku dźwięku w laptopie może być wiele, jednak zanim zaczniemy panikować warto w pierwszej kolejności sprawdzić aktualizacje oprogramowania, a jeżeli to nie pomoże, to odinstalować obecne sterowniki i zainstalować najbardziej aktualne. Pobieranie sterowników jakiegokolwiek oprogramowania zawsze odbywa się ze sprawdzonych źródeł. W tym przypadku sterownik odpowiadający za dźwięk pobieramy wyłącznie ze strony producenta karty dźwiękowej. Po tym zabiegu należy uruchomić ponownie komputer i sprawdzić ustawienia dźwięku. Jeżeli instalacja sterowników nie pomoże, przyczyną awarii mogą być uszkodzenia kodeków, wzmacniacza lub gniazda słuchowego, a to niestety wiąże się z wizytą w serwisie komputerowym.

Brak możliwości włączenia laptopa

Jeżeli pomimo podłączenia laptopa do zasilania pojawia się problem z jego włączeniem, przede wszystkim należy zweryfikować czy nie doszło do odłączenia kabli od ładowarki, czy inne urządzenia elektryczne działają prawidłowo po podłączeniu ich do tego samego gniazda zasilania lub czy po prostu w wejściu do portu ładowania nie zgromadziły się większe zanieczyszczenia, które uniemożliwiają ładowanie baterii. Jeżeli weryfikacja powyższych opcji i próba rozwiązania problemu nie pozwoli uruchomić nam komputera, to jedynym wyjściem jest serwis, ponieważ przyczyna może tkwić w uszkodzeniu dysku, procesora, BIOS-u czy w uszkodzeniu samej ładowarki do laptopa.

Dodaj komentarz