Farby akrylowe weszły do użycia stosunkowo niedawno. Pojawiły się w połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i zaczęły funkcjonować na rynku materiałów malarskich jako alternatywa dla farb olejnych. Są nietoksyczne, więc mogą nimi malować nawet dzieci. Sprawdzają się i u profesjonalnych artystów, jak i malarzy-amatorów. Są bardzo uniwersalnym środkiem do rozwijania zmysłu artystycznego.

Specyfika farb akrylowych

Niezwykle cenna zaletą akryli jest swoiste połączenie w nich cech farb olejnych i szybkoschnących farb wodnych. Ich konsystencja i intensywność zbliżone są do farb olejnych. Farbę akrylową tworzą pigmenty zawieszone w żywicy akrylowej. Mogą być rozpuszczane w wodzie lub innych mediach zwiększających płynność, np. żelowego medium akrylowego. Cechą charakterystyczną akryli jest bardzo dobra przyczepność. Dzięki zawartości żywicy akrylowej po wysuszeniu tworzą trwałą, szczelną i nierozpuszczalną powłokę. Schną szybko, więc każdy można zaprezentować efekty swojej pracy szybciej. Po wyschnięciu są oporne na wodę, a nawet olej. Nie tracą nasycenia barw. Farby akrylowe można stosować w pomieszczeniach słabiej wentylowanych, gdyż mają neutralny zapach. Konsystencję farby akrylowej można regulować samodzielnie, dodając do niej różne media malarskie przeznaczone do akryli. Są takie, co zagęszczą farbę i umożliwią malowanie techniką podobną do olejnej, pozwolą na nakładanie warstw (impasto), a inne powodują płynność farby, co daje możliwość malowania à la akwarela. Można je wykorzystywać, stosując laserunek, czy suchy pędzel.

Stosowanie farb akrylowych

Farby akrylowe można stosować na wielu różnych powierzchniach. Można je nakładać klasycznie podobrazie lub papier o wysokiej gramaturze (najlepszy 400 g/m2), ale również na: drewno, styropian, metal, tworzywa sztuczne, kamień, beton, gips, zagruntowane ściany wykonane z płyt kartonowo – gipsowych. Najważniejsze, by dana powierzchnia nie była zatłuszczona i nie za bardzo chłonna. Akryle mogą mieć różną konsystencję w zależności od tego, do czego mają być zastosowane. Zawartość wody nie jest wyznacznikiem dla konsystencji, gdyż tę warunkuje rodzaj żywicy akrylowej w składzie farby. Ze względu na ilość żywicy akrylowej i pigmentu można wyróżnić farby: kryjące (opaque), półprzeźroczyste (semi opaque), transparentne (translucent). Większość firm oznacza na opakowaniu te właściwości. Na rynku dostępne są gęste farby akrylowe “heavy body” – gęste, które służą do tworzenia urozmaiconych tekstur, ale i płynne “soft body” łatwiejsze do mieszania, a przy tym szybciej schnące. Powierzchnia pokryta farbą z dodatkiem winylu będzie elastyczna i wyjątkowo matowa. Farby akrylowe występują również w formie markerów. Tusze akrylowe odpowiednie są dla aerografów zakupisz, a w atomizerze farby do grafitti. Do farb akrylowych można  dodawać media, wpływające na wykończenie pracy, czyniące ją czy to bardziej matową, czy wręcz błyszczącą.

Droższe, profesjonalne farby akrylowe zawierają więcej pigmentu i charakteryzują się większą intensywnością, głębią i trwałością barw. Te dla początkujących posiadają zwiększające objętość wypełniacze, a w związku z tym mają mniejszą zawartość pigmentu. Akryle ze względu na łatwość użycia i dostępność cenową często używa się w szkołach plastycznych. Pomimo niskiej ceny, są trwałe, a powstałe dzięki nim prace przetrwają lata.

Farby akrylowe przeznaczona do wnętrz sprawdzą się w suchych pomieszczeniach, takich jak salony, sypialnie  korytarz. Ze względu na wilgotność nie są polecane do kuchni i łazienek.

Jakich narzędzi należy używać  do farby akrylowych?

Przy stosowaniu farb akrylowych użyteczne będą wszelkiego rodzaju pędzle. Przydatne będą przeróżne szpachelki, noże i grzebienie malarskie.

Podsumowanie

 Akryle to rozpuszczalne w wodzie, trwałe i niezmywalne po wyschnięciu farby. Ich specyfika umożliwia stosowanie na różnych powierzchniach, jak i dobór różnych technik malowania. Najważniejszą cechą ich cechą jest szybki czas schnięcia. Są świetne do każdego typu rękodzieła

jak np. decoupage, ale i do tworzenia sztuki.

Dodaj komentarz