Niezależnie od tego, czy z roweru korzystamy każdego dnia, często, czy sporadycznie, powinien być poddawany regularnym przeglądom. Także na bieżąco powinno się eliminować wszelkie awarie, na przykład łańcucha. Jak go wymienić?

Jak wygląda łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy to część układu napędowego roweru. Przenosi ruch obrotowy z przednich zębatek do tylnych. Łańcuch składa się z blaszek połączonych ze sobą sworzniami. Na nie są nasunięte rolki, które pracują na zębatkach kasety i korby. Brak łańcucha lub jego awaria prowadzi do unieruchomienia roweru. Dlatego ważne jest to, aby w razie takiej sytuacji, od razu dokonać wymiany łańcucha w rowerze.

Wymiana łańcucha w rowerze – kiedy trzeba wykonać czynność?

Łańcuch nie musi ulec awarii, by pojawiła się konieczność wymiany na nowy. Po prostu część ta zużywa się z biegiem czasu. Zupełnie normalne jest to, że łańcuch wyciąga się. Jeśli do rozciągnięcia dojdzie w dużym stopniu, łańcuch nie będzie działał poprawnie. Co więcej, negatywnie wpłynie na działanie pozostałych elementów tego mechanizmu. Jeśli na przykład napęd działa głośno albo łańcuch zaczyna przeskakiwać, to nie pozostaje nic innego, jak tylko wymiana łańcucha w rowerze.

Jaki łańcuch rowerowy wybrać i jak dokonać wymiany?

Zapaleni rowerzyści przeważnie mają dodatkowy łańcuch w zapasie, bo wiedzą, że może pojawić się pilna potrzeba dokonania wymiany starego, a nie chcą tracić czasu na szukanie odpowiedniego.

Wybierając nowy łańcuch, trzeba zwrócić uwagę na liczbę zębatek, jaka znajduje się na kasecie. Dzięki temu będzie wiadomo, jaka jest szerokość łańcucha.

Na przykład, kiedy rower ma napęd jednorzędowy, a więc nie ma zewnętrznej przerzutki, łańcuch powinien mieć szerokość wewnętrzną 1/8 cala (3,17 mm) albo większy 3/32 cala (2,38 mm).

Jeżeli natomiast rower ma zewnętrzne przerzutki, 5/6/7/8-rzędowy napęd, to w tym przypadku można dopasować praktycznie każdy łańcuch oznaczony właśnie tymi cyframi.

Rowery wyposażone w napęd z większą liczbą biegów wymaga węższych łańcuchów.

Wybór łańcuchów jest bardzo duży. Największego można spodziewać się w sklepie online. Jednym ze sklepów, który ma łańcuchy w swoim asortymencie, jest chociażby pieknyrower.pl.

Kiedy łańcuch jest już kupiony, pozostaje przystąpić do jego wymiany. Najpierw należy go przymierzyć, ponieważ może okazać się, że wymaga skrócenia. Trzeba założyć go na przerzutkę, przełożyć przez ramię i włożyć pin w ogniwo. Posługując się skuwaczem, powinno się wcisnąć do go środka, pozostawiając główkę na ok. 0,2 mm. Ważne jest to, aby po wymianie łańcucha na nowy wyregulować przerzutki. Dobrze jest również przesmarować łańcuch oliwką przystosowaną do warunków atmosferycznych. Dopiero po tak przeprowadzonej wymianie łańcucha w rowerze można wybrać się na przejażdżkę, a nawet w dłuższą podróż.

Dodaj komentarz