Na czym polegają podziękowania dla rodziców? To często wręczenie upominków i wypowiadanie słów pełnych wdzięczności i miłości. To jeden z głównych punktów wesela, który wzbudza wiele emocji nie tylko u mamy i taty, ale również wśród gości. Czy podziękowania powinny być na wesoło, czy na poważnie? Co dać rodzicom na podziękowanie? Podpowiadamy!

Tradycyjnie podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców i rodziców chrzestnych to moment podczas wesela, kiedy para młoda na środku sali wypowiada wzruszające słowa. W ten sposób dzieci dziękują swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie i miłość, jaką im ofiarowali. Trudno jest czasem opisać te wszystkie uczucia i wdzięczność, dlatego też wiele osób szuka inspiracji w ulubionych książkach, wybierając pasujący cytat, czy korzystają z gotowych wzorów umieszczonych w Internecie.  

Statuetka podziękowanie dla rodziców – kwiat lotosu

Nie są to jednak tylko wypowiadane słowa, ale również te zapisane, które wręcza się wraz z prezentem na pamiątkę. Podziękowania dla rodziców, chociaż klasyczne mogą być nieszablonowe, np. w formie statuetki czy dyplomu. Można zaskoczyć swoich rodziców i wygrawerować osobisty tekst, który będzie wzruszał jeszcze długo po ceremonii.  

Wiersze w podziękowaniu dla rodziców – propozycje „na poważnie”

Propozycji tekstów na poważnie w Internecie jest całe mnóstwo i na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej znajdują się dwa przykłady klasycznych podziękowań dla mamy i taty, które pochodzą ze strony producenta papeterii ślubnej i dodatków, firmy artMA.

Przykład 1

Drodzy Rodzice!

Dziś wielką wdzięczność czuję,

I z serca Wam dziękuję Za dane mi życie i wychowanie,

Za Wasze o mnie starania. Za trud, za pracę, za poświęcenie,

Noce nieprzespane i Wasze zmęczenie.

Pragniemy Wam również podziękować

Za pomoc w przygotowaniach do naszego ślubu.

To dzięki Wam dzisiaj mogliśmy się tu wszyscy spotkać…

Kochanym Rodzicom w Dniu Ślubu

Wasza Córka/ Wasz syn

Przykład 2

Kochani Rodzice,

Dziękujemy za wszystkie dni,

które wspólnie przeżyliśmy.

Jesteśmy wdzięczni za każdą pogodną chwilę,

za uśmiech, miłość, dobrą radę.

Za to, że zawsze można na Was polegać,

i zawsze liczyć na pomoc i wsparcie.

Kochamy Was bardzo.

Podziękowania dla rodziców na wesoło — tekst wypowiedziany, a może piosenka?

Klasyczne i poważne podziękowania dla rodziców nie muszą odpowiadać każdemu i można stworzyć treść, wplatając w nią zabawne sytuacje z dzieciństwa czy okresu dojrzewania, lub bardziej hermetyczne żarty. Można też skorzystać z gotowych szablonów z tekstami i wybrać coś, co rozbawi rodziców, np.: 

Kochana Mama z Kochanym Tatą

kochali dzieci nie tylko w lato.

Dali buziaka i z serem grzankę

a kiedy trzeba – to połajankę,

uczyli chodzić, uczyli mówić,

aż wychowali w końcu na ludzi.

Czemu deszcz pada, a ryba pływa?

Czemu od piłki się tłucze szyba?

Znali odpowiedź na milion pytań

i dzielnie brali zakręty życia.

Radzili sobie z małym dzieciaczkiem,

radzili z większym i z nastolatkiem.

A teraz patrzą, jak w świat ruszamy,

by radzić sobie ze sobą sami.

Drodzy Rodzice, najlepsi w świecie,

tracicie dziecko i zyskujecie,

więc dziś przyjmijcie te dwa dyplomy

i swoich dzieci niskie ukłony.

Zamiast recytowania wcześniej napisanego tekstu ciekawą propozycją jest zaśpiewanie piosenki, np. z dzieciństwa, którą śpiewało się wraz z rodzicami, lub wspólny ulubiony utwór. 

Podsumowanie

Podziękowania dla rodziców na poważnie czy na wesoło mają jeden wspólny cel: okazanie wdzięczności mamie i tacie za trud włożony w wychowanie oraz miłość, jaką wypełniała rodzinny dom. Tak naprawdę wybór, jak to zrobić, zależy od pary młodej – obie metody są na swój sposób wyjątkowe. 

Podziękowania na wesoło rozluźniają atmosferę, która zwykle jest pełna stresu i emocji, a śmiech pomaga w takich chwilach. Natomiast te na poważnie pozwalają wyrazić wdzięczność w sposób elegancki, a wręcz wyniosły. 

Dodaj komentarz