Chyba każdy, kto mieszka w bloku w mieście, chociaż czasem tęskni za bliskością natury. Aby oderwać się od widoku betonowych ścian i miejskiego zgiełku, aranżujemy wnętrza w stylu urban jungle. W tym artykule skupimy się na planowaniu miejskiej dżungli na… balkonach. Wykorzystamy różne rośliny i dodatki – w tym fotele ogrodowe wiszące. 

Styl urban jungle – cechy charakterystyczne

Urban jungle oznacza miejską dżunglę. To aranżacja umożliwiająca codzienne obcowanie z naturą, mimo życia w centrum miasta, wszechobecnego betonu i nieciekawych widoków za oknem. Przestrzeń urban jungle obfituje w zieleń, naturalne tkaniny, roślinne i zwierzęce motywy oraz barwy ziemi przeplatane kolorami egzotycznych owoców. Meble, tekstylia i dodatki są wykonane z naturalnych materiałów: drewna, lnu, bawełny, wełny, skór, rattanu, wikliny, trawy morskiej czy juty. 

Balkon w stylu urban jungle 

Zaproszenie stylu urban jungle na balkon pozwala zachować idealną harmonię między miejskim stylem życia a bliskością przyrody. Co ważne, nawet najmniejszy balkon w bloku można zamienić w miniaturową dżunglę. Aranżowanie przestrzeni urban jungle na zewnątrz budynku jest o tyle trudniejsze, że trzeba wziąć pod uwagę wpływ czynników atmosferycznych na zieleń i wyposażenie. Należy starannie dobierać gatunki roślin i meble. Mogą być one wykonane z wysokiej jakości imitacji naturalnych surowców. Przykładem są meble z technorattanu. To tworzywo sztuczne, które wiernie imituje rattan, ale jest znacznie odporniejsze na czynniki zewnętrzne, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Z technorattanu wykonuje się fotele ogrodowe wiszące i całe komplety mebli ogrodowych/ balkonowych.  

Technorattanowy fotel wiszący ze stalowym stelażem Italform Como

Fotel wiszący bujany ogrodowy – dyskretny król miejskiej dżungli

Ogrodowy fotel wiszący z technorattanu chyba nigdzie nie spełni swojej funkcji tak dobrze, jak w miejskiej dżungli na balkonie. Nie odwraca uwagi od bujnej roślinności, za to pozwala rozkoszować się ich widokiem podczas bujanego wypoczynku. 

Przeglądając dostępne fotele ogrodowe wiszące w sklepie Dollo.pl  zauważamy, że różnią się one pod względem designu i rozmiaru. Jeśli mamy mało miejsca, możemy zdjąć fotel podwieszany ogrodowy ze stelaża i przymocować do sufitu sam kokon. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przestronnego balkonu, możemy zainwestować w większy fotel wiszący dwuosobowy. 

Ceny foteli wiszących ogrodowych z technorattanu wahają się w granicach 500-700 zł. Zdecydowanie tańszą alternatywą, kosztującą zaledwie kilkadziesiąt złotych, są fotele wiszące brazylijskie i typu bocianie gniazdo. Wykonuje się je na bazie naturalnych materiałów, więc wymagają chowania na noc oraz w chłodne i deszczowe dni. 

Podwójny fotel wiszący Italform orta Double  idealnie dopełni duży balkon w stylu urban jungle

Pozostałe meble i roślinność na balkon w stylu urban jungle

Oprócz ogrodowego fotela wiszącego bujanego, na balkonie przyda się nam także mały stolik. W zależności od pozostałego miejsca, dosuńmy do niego dwa krzesełka lub więcej. Możemy sięgnąć po meble technorattanowe lub drewniane – koniecznie solidne i odpowiednio zaimpregnowane. 

Pamiętajmy, że na pierwszy plan w miejskiej dżungli powinny wysuwać się rośliny, a nie meble. Zieleń ma tworzyć całe ściany, stać, wisieć, zajmować półki, układać się w kaskady. Możemy na balkon wstawić mini szklarnię i hodować owoce, warzywa, zioła czy egzotyczne gatunki roślin. Na balkonach często pojawiają się także sukulenty, fikusy, paprocie i kaktusy. Nie zapomnijmy o zapewnieniu roślinom swobodnego dostępu do słońca.  

Oświetlenie w miejskiej dżungli na balkonie

Przestrzeń urban jungle powinna być doświetlona w sposób subtelny i klimatyczny. Najlepiej sprawdzą się tutaj lampiony, małe lampki solarne, białe lampki choinkowe, surowe oświetlenie industrialne, a także zwykłe świeczki w słoikach.

Dodaj komentarz