Wentylacja mechaniczna w dużych budynkach jest bardzo istotnym elementem. To właśnie ona przez specjalnie przygotowaną instalację składającą się z wentylatorów i filtrów odpowiada za to, by w budynku następowała wymiana powietrza. W dużych budynkach stosuje się tego typu instalacje, która sprawdza się dużo lepiej niż wentylacja grawitacyjna, która uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W budynkach biurowych nie można sobie na takie uzależnienie pozwolić, dlatego standardem staje się wentylacja mechaniczna. Wymaga ona jednak odpowiedniej dbałości o zachowanie czystości kanałów wentylacyjnych. 

Profesjonalne czyszczenie wentylacji – dlaczego będzie tak istotne? 

Wentylacja mechaniczna w trakcie pracy narażona jest na poważne obciążenia i liczne zabrudzenia jakim może podlegać. Kurz, tłuste zabrudzenia, mikroorganizmy, które będą się tam rozwijać mogą wpływać z jednej strony na efektywność takiej wentylacji, z drugiej mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników. Źle funkcjonująca wentylacja mechaniczna to także rosnące niebezpieczeństwo pożaru. Dlatego podmioty odpowiadające za zarządzanie budynkami biurowymi muszą zadbać o profesjonalne czyszczenie wentylacji mechanicznej

Komu zlecić czyszczenie wentylacji mechanicznej? 

Chcąc zadbać o odpowiedni stan techniczny wentylacji mechanicznej jej czyszczenie powinno się zlecić profesjonalnym firmom specjalizującym się w tego typu działaniach. Firma FM Solutions zajmująca się obsługą techniczną budynków również może podjąć się tego typu usług. Kompleksowe czyszczenie wentylacji mechanicznej będzie składać się z wielu działań, które maja przywrócić wentylację do idealnej sprawności. Kompleksowe czyszczenie to między innymi:

  • kontrola techniczna wentylacji mechanicznej 
  • inspekcja kanałów wentylacyjnych 
  • mechaniczne czyszczenie kanałów specjalistycznym sprzętem 
  • czyszczenie urządzeń i przewodów wentylacyjnych 
  • dezynfekcję instalacji wentylacji 
  • sprawdzenie efektów przez badanie skuteczności wentylacji 

W ten sposób przy przeprowadzonym kompleksowym czyszczeniu i inspekcji będzie można oczekiwać, że wentylacja mechaniczna zostanie przywrócona do pełnej sprawności, co zagwarantuje bezpieczeństwo budynku i zapewni pracownikom warunki, w których będą bezpieczni. 

Regularna kontrola stanu technicznego wentylacji 

Dbanie o stan wentylacji mechanicznej ma więc istotną rolę i przy corocznym przeglądzie technicznym budynku powinno się o tym elemencie pamiętać dbając o to, by budynek był w dobrym stanie technicznym a wentylacja spełniała swoje zadania. 

Dodaj komentarz