Masz już dość spędzania wolnego czasu leżąc na plaży, albo chodząc po górach? Niewiele miejsc robi na Tobie wrażenie, a na urlop jedziesz bo wszyscy gdzieś jadą? Chcesz bardziej aktywnie spędzić swój czas, przywieźć w pamiątkach nieszablonowe zdjęcia i wspomnienia? Mamy dla Ciebie kilka nietypowych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce. Sprawdź nasze propozycje.
Twierdza w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku to potężny zabytek i fortyfikacja, którą można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Rozpoczynając przygodę na Dziedzińcu Tumskim, kontynuując ją Bastionem Alarmowym, następnie odwiedzając lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon można sporo dowiedzieć się o historii Polski, a także zobaczyć panoramę miasta.
Najciekawszą atrakcją dla wielu są jednak podziemia, określane także jako labirynty. W czasie wycieczki, można nieco uciec przewodnikowi, żeby zobaczyć nieoświetlone zakamarki budowli, jednak uważajcie – czeka tam na Was dużo ślepych uliczek, licznych tuneli i łatwo się w nich zgubić.
Załóżcie więc wygodne obuwie i sportowe ciuchy, aby nic nie przeszkadzało Wam w zwiedzaniu tej rewelacyjnej i mrocznej fortyfikacji.
Fort Gerharda i Podziemne Miasto w Świnoujściu
Fort Gerharda, lub fort Wschodni, to okazały do zwiedzania teren, który zadowoli sympatyków armat, czołgów i tajemniczych podziemi. Fort został wybudowany w latach 1856 – 1863 i jego celem była obrona kraju przed nieprzyjacielem.
W podziemiach nie znajdziecie zbyt wiele światła, szczególnie jeżeli chcecie zajrzeć tam, gdzie promienie słoneczne nie docierają wcale. Zabierzcie więc ze sobą latarkę, sportowe obuwie i uważajcie na pająki czające się w każdym zakamarku podziemi.
Warto też wspomnieć że pomimo iż podziemia dają dreszczyk emocji, to fortyfikacja jest położona i otoczona mnóstwem zieleni, drzew i traw, a spacerowanie wokoło niej naprawdę pozwala odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem.
Jej dodatkowym atutem jest fakt, że tuż obok niej znajduje się latarnia morska w Świnoujściu, więc wybierając się do Fortu Gerharda można zwiedzić dwie atrakcje turystyczne jednocześnie.
Schron kolejowy w Jeleniu
Jeleń, miasto położone na wschód od Tomasza Mazowieckiego, to miejscowość, która przynosi nam kolejną godną uwagi fortyfikację. Bunkier został zbudowany przez Niemców w czasach II Wojny Światowej w 1941 roku. Niestety z uwagi na brak administracji nad budowlą jest zaniedbany, a zwiedzać można go wyłącznie na własną rękę.
Schron w Jeleniu, to 350 metrów klimatycznej podróży otoczonej lasami i zielenią. I chodź obecnie pokryty mnóstwem graffiti i wypełniony śmieciami, to warto go zobaczyć i odkryć ten kawałek polskiej historii.