Uszczelki są materiałami, które muszą cechować się wysoką jakością, gdy mają zapewnić długą trwałość. Czym warto kierować się przy ich zakupie? Gdzie je zamawiać? Podpowiadamy!

Gumowe uszczelki – jakie mają zastosowanie?

Uszczelki to rodzaj materiałów uszczelniających w różnych kształtach i wykonanych z różnych typów materiałów. Najczęściej używane są uszczelki gumowe, do których produkcji stosowane są różne gatunki gumy oraz innych materiałów elastomerowych.

Wykonane z gumy uszczelki mają bardzo szerokie zastosowanie i są one używane obecnie w wielu dziedzinach przemysłu. W gospodarstwie domowym najczęściej używane są w celu uszczelniania instalacji sanitarnych oraz armatury. Są one także używane w instalacjach przemysłowych stosowanych w przesyle różnych typów mediów. Ponadto często stosowane są w pojazdach.

Dobór odpowiednich typów uszczelek gumowych ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jedynie wtedy, gdy zostaną one właściwie dobrane, będą w stanie zapewnić właściwą szczelność i tym samym uchronić przed przeciekami i usterkami.

Jak dobrać właściwe uszczelki?

Uszczelki gumowe to rodzaj materiałów o bardzo zróżnicowanej budowie i kształtach, stąd też bardzo duże znaczenie ma wybranie odpowiedniego typu uszczelek. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

1. Kształt i wymiary uszczelki

Uszczelka musi być prawidłowo dobrana do konkretnego zastosowania, dlatego należy uwzględnić wtedy jej kształt oraz wymiary. W wielu przypadkach można sprawdzić je w dokumentacji technicznej, natomiast wtedy, gdy nie jest ona dostępna, należy wziąć pod uwagę wymiary uszczelki, na przykład zmierzyć jej średnicę, grubość.

2. Rodzaj gumy

Duże znaczenie w przypadku wyboru właściwych uszczelek ma rodzaj gumy, z jakiej zostały one wykonane. Warto pamiętać o tym, że uszczelki gumowe nie są jednorodną rodziną produktów, ponieważ do ich wykonania stosowane są różne typy materiałów elastomerowych. Ich rodzaj wpływa na konkretne właściwości uszczelki, na przykład na pracę w określonej temperaturze czy odporność na dane czynniki zewnętrzne, na przykład smary, oleje.

3. Jakość wykonania uszczelki

Duże znaczenie ma także jakość uszczelki. Nie każdy jej typ jest w stanie zapewnić skuteczną pracę i może zdarzyć się, że uszczelka szybko przestanie spełniać swoją funkcję, ponieważ dojdzie do jej uszkodzenia mechanicznego, starzenia się materiału spowodowanego wystawieniem go na warunki zewnętrzne. Warto zatem kupować uszczelki ze sprawdzonego źródła.

Uszczelki gumowe na wymiar – gdzie je kupić?

Uszczelki oferowane są jako gotowe w wielu wariantach do wyboru, ale zdarza się, że nie można dobrać ich w określonym wariancie. Wówczas można zdecydować się na zakupienie uszczelek na wymiar.

Produkcja uszczelek gumowych na wymiar prowadzona jest przez producentów materiałów uszczelniających i obecnie można skorzystać z takie usługi również za pośrednictwem internetu. Uszczelki na wymiar wykonane są według projektu lub na bazie dostarczonej uszczelki, która ma zostać wykonana na nowo. Wtedy można uzyskać najlepszy poziom szczelności, ponieważ uszczelka będzie indywidualnie dopasowana.

Dodaj komentarz