Niegdyś uważano, że piekarz, grabarz i szewc to zawody, które nigdy nie wyjdą z obiegu. Dużo w tym prawdy, choć dobrego szewca ze świecą szukać. Jednak wraz z rozwojem technologii i komputeryzacji pojawił się nowy zawód, bez którego nie może się w dzisiejszych czasach obyć niemal każda firma – programista.

Ile zarabia programista?

Pytanie o zarobki często pojawia się wśród młodych ludzi, którzy planują swoją przyszłość. Nic w tym dziwnego. Każdy chce zapewnić sobie życie na odpowiednim poziomie. Programiści nie mają na co narzekać. Obecnie to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Co więcej, nie odczuła negatywnych skutków pandemii.

Wysokość średniego wynagrodzenia programista w 2021 wynosi około 13 tysięcy złotych. Na wysokość zarobków mają wpływ stopień doświadczenia, wielkość firmy, miasto, w którym znajduje się siedziba pracodawcy, a także znajomość poszczególnych języków kodowania.

Jak zostać programistą?

Programistą może zostać każdy, kto czuje smykałkę w tej dziedzinie. Istnieją trzy drogi to kariery software developera. Pierwszą z nich jest ukończenie studiów, które przygotują nas do pracy w tym zawodzie, a także przekażą podstawy poszczególnych języków kodowania. Drugim sposobem jest własne zacięcie w tej dziedzinie i przyswajanie wiedzy na własną rękę. Warto jednak w takim przypadku pochwalić się swoimi zdolnościami, które będą miały przełożenie na zrealizowane projekty jako freelancer. Trzecia możliwość, która ostatnimi czasy staje się bardzo modna, to udział w akademii programowania organizowanej przez konkretną firmę. Celem akademii jest wyszkolenie przyszłych programistów, którzy będą po przebytym kursie świadczyć pracę dla tejże firmy. Początkowo wynagrodzenie za udział w akademii nie jest wysokie i wynosi ok. 4 tysięcy złotych brutto. Jest to jednak czas na naukę i zdobywanie nowych doświadczeń przez osoby, które mają niewiele wspólnego z branżą programistyczną.

Warto zainwestować w przekwalifikowanie

Wybierając kierunek studiów zaraz po ukończeniu szkoły średniej nie zawsze tak do końca wiemy, co chcielibyśmy robić w życiu. Czasami olśnienie pojawia się znienacka. Jeżeli już pracujemy, ale to, co robimy nie sprawia nam satysfakcji, nie zwlekajmy. W każdym momencie możemy wziąć kredyt na naukę nowych rzeczy, a programowanie jest bardzo szeroką dziedziną do zdobywania wiedzy. Z początkiem października zostaną uruchomione na wielu uczelniach nowe kierunki. Wyższa Szkoła Bankowa oferuje studia podyplomowe na kierunku Inżynieria oprogramowania SAP ERP i programowanie w języku ABAP, Programowanie aplikacji Java, Programista Front-End z Angular czy Programowanie aplikacji webowych. Wybór jest spory. Niestety koszt również, ponieważ jedna z 10 rat za studia wynosi od 525 zł do nawet 1620 zł w zależności od kierunku. Warto zainwestować w siebie i swój rozwój, ponieważ zaowocuje on w przyszłości.

Języki programowania

Najbardziej popularnym językiem programowania jest Java. Warto zaznajomić się z konkretną, najlepiej najnowszą, wersją tego języka. Dobrze opłacani programiści znają frameworki takie hak Hibernate czy Spring, a także bazy danych m.in. SQL. Nie należy zapominać o CSS, HTML, C++, Linux czy React. Jednak wraz z rozwojem technologii i aplikacji mobilnych bardzo popularne są: Python, Android i iOS. Jednak języki programowania to nie wszystko. Wynagrodzenie programisty rośnie, jeżeli potrafi co najmniej komunikatywnie posługiwać się językiem angielskim, niemieckim lub rosyjskim.

Prawa autorskie

Nie możemy zapomnieć, że programiści nie tylko ulepszają kod, który już istnieje w danej firmie. Znacznie częściej tworzą go na indywidualne potrzeby pracodawcy. W związku z tym pojawią nam się kwestia praw autorskich za wytworzone dzieło. Programiści to jedna z grup zawodowych, która, po podpisaniu stosownych porozumień z pracodawcą lub zleceniodawcą, może mieć preferencyjnie obliczane wynagrodzenie. W przeciwności do szeregowych pracowników możemy zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%. Co za tym idzie, z wynagrodzenia programisty zostaje odprowadzony niższy podatek, a w kieszeni zostaje więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz