Czy wiesz, że zamiast osobiście odwiedzać urząd skarbowy, w prosty sposób możesz rozliczyć PIT online? Dowiedz się jak możesz zrobić to w prosty sposób, a także poznaj rodzaj formularza i termin składania deklaracji podatkowej!

Rozliczenie PIT – który formularz wybrać?

Rozliczenia PIT musi dokonać każda osoba, która osiąga dochody podlegające opodatkowaniu. Miejscem docelowym składania zeznań podatkowych jest urząd skarbowy, dokonującego rocznego rozliczenia. Z roku na rok obserwuje się jednak coraz większe zainteresowanie nie tradycyjnymi formularzami, a możliwościami, jakie daje program PIT. Na czym dokładnie polega? Program tego rodzaju to kreator, w którym można w prosty sposób wybrać odpowiedni rodzaj druku, w bezpieczny sposób wypełnić deklarację korzystając z przysługujących ulg podatkowych, a finalnie wysłać formularz bezpośrednio do urzędu skarbowego, klikając jedynie „wyślij PIT online”. 

Istotne również jest aby dokładnie określić, jaki rodzaj zeznania podatkowego należy złożyć. Wśród podstawowych formularzy wyróżnia się szczególnie PIT 37 i PIT 36. Pierwszy wariant składają osoby, które osiągają przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników oraz które osiągają dochody z tytułu umowy o pracę bądź innych umów cywilnoprawnych. Koniecznej jest w tym przypadku uzyskanie od płatnika również druku PIT-11. PIT 37 online można rozliczyć indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. 

Osiągając przychód bez udziału płatnika oraz rozliczając się według skali podatkowej, należy natomiast wypełnić druk PIT 36 online. Po formularz ten powinny sięgnąć również osoby, które rozliczają straty z poprzednich lat bądź odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych. Aby uniknąć pomyłki warto mieć na uwadze, że podobny formularz, czyli PIT 36L, jest już przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających się w oparciu o podatek liniowy.

PIT online – jak go wypełnić?

W rocznym obliczeniu podatku zdecydowanie pomoże internet, za którego pośrednictwem możesz wygodnie złożyć odpowiedni formularz. Wystarczy, że przy pomocy programu e-pity wybierzesz rodzaj formularza, a następnie uzupełnisz w rubrykach niezbędne dla urzędu skarbowego dane. Program zintegrowany jest z serwerami Ministerstwa Finansów, dzięki czemu możliwe jest pobranie danych, które przesłane zostały przez twojego pracodawcę – ułatwienie to sprawia, że nie będziesz musiał przepisywać danych z formularza PIT-11. Program sprawia również, że bez problemu rozliczysz wszelkie przysługujące ci ulgi lub przekażesz 1,5% podatku wybranej organizacji. Program jest w pełni bezpieczny i co istotne, pozwala na złożenie formularza bez konieczności wychodzenia z domu, co często stanowi ułatwienie dla wielu osób. W ten sposób, przez internet możesz wypełnić nie tylko PIT 36 czy PIT 37, ale także innego rodzaju deklaracje. 

Rozliczenie PIT online – termin składania deklaracji

Pamiętaj, że oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju formularza, niezwykle istotna jest również kwestia dotycząca terminów ich składania. Rozliczając e-deklaracje za poprzedni rok podatkowy, musisz mieć na względzie rodzaj deklaracji, którą zamierzasz złożyć. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami Nowego Polskiego Ładu, niektóre osoby mogą rozliczyć się w innym terminie, niż w ubiegłym roku. Niezmienny pozostaje jednak termin składania deklaracji PIT 36, PIT 36L, PIT 37 i PIT 38, przypadający na dzień 2 maja 2023 roku. Więcej czasu na dostarczenie formularza zyskają przedsiębiorcy na karcie podatkowej oraz opodatkowani ryczałtem, którzy będą mieli możliwość rozliczyć się z urzędem skarbowym w tym samym, wyżej podanym terminie.

Dodaj komentarz