Oszczędzanie spędza wielu z nas sen z powiek. Chętnie zaczęlibyśmy odkładać na naszą przyszłość, ale nie jesteśmy pewni jak się do tego zabrać. Oszczędzanie niesie za sobą wiele korzyści, doskonałym wyborem jest więc rozpoczęci z nim swojej przygody. Jak zacząć i jakich zasad się trzymać? I czy to naprawdę takie trudne jak się na pierwszy rzut oka wydaje? Dzięki tym wskazówką uda Ci się efektywnie oszczędzać i budować swoje małe imperium finansowe!
Zaplanuj progi finansowe
Progi finansowe to małe części całej kwoty, którą chcesz uzbierać. Możesz rozbić ją na dwa, pięć albo dziesięć progów, to zależy tylko od Ciebie. Dzięki temu będziesz miał poczucie, że faktycznie oszczędzasz i przybliżasz się do celu. W ten sposób zmniejszysz szansę tego, że zniechęcisz się do oszczędzania z powodu braku efektów. Progi możesz dostosować do swoich możliwości finansowych. Są przydatne, zwłaszcza gdy masz stały dochód, ale przy jego braku też mogą być przydatne. Dzięki nim możesz również planować swój budżet na przyszłe tygodnia czy miesiące.
Szukaj nowych sposobów cięcia kosztów
Nie muszą to być od razu drastyczne cięcia na jedzeniu czy wodzie. W internecie jest sporo poradników mówiących, co ile kosztuje i jak te koszty ograniczyć. Sprawdź koniecznie swoje subskrypcje i pozbądź się tych, z których nie korzystasz. Oceń, czy nie zużywasz za dużo prądy, czy gasisz światło, gdy wychodzisz z pokoju. Te pozornie nieistotne grosze dodane do siebie mogą dać sporą sumę, którą niepotrzebnie tracisz co miesiąc. Nawet jeśli nie uzbiera się tego za dużo, będziesz miał świadomość, że zrobiłeś krok w dobrą stronę i pozostanie Ci tylko czekać na efekty twojej pracy.
Zachowaj umiar w wyrzeczeniach
Może Ci się wydawać, że kluczem do sukcesu jest ciągłe rezygnowanie z przyjemności. To absolutna nieprawda. Oszczędzać trzeba z głową, bez niej z jednego krańca skali zapędzisz się w drugi. Odmawianie sobie małych przyjemności nie znaczy, że masz rezygnować ze wszystkiego, co lubisz. Spróbuj zacząć od ograniczenia słodyczy, potem przerzuć się na produkty sezonowe i po trochu zmniejszaj swoje wydatki, ale nie rób tego chaotycznie i nieprzemyślnie. Nie zapomnij o tym, że oszczędzanie to twój wybór, a nie kara i nie należy się z jego powodu drastycznie ograniczać.
Wypróbuj minimalizm
Minimalizm to życie w minimalnym stylu, czuli ograniczanie wszystko, co zbędne. Nie kupuj ubrań, które już masz, reperuj stare rzeczy, nie rzucaj się na nowości technologiczne. Życie zgodnie z filozofią minimalizmu pomoże Ci oszczędzać maksymalnie. Nie zaczynaj jednak zbyt drastycznie, tak jak w przypadku wyrzeczeń wdrażaj zmiany powoli i po wcześniejszym przygotowywaniu planu. Dzięki temu szybciej przyzwyczaisz się do takiego stylu życia i nie będziesz miał większych problemów z wprowadzaniem kolejnych etapów. Do minimalizmu możesz dorzucić zero waste tak, aby dodatkowo pomagać odciążyć środowisko od nadmiaru śmieci.
Szukaj okazji
To pozornie błahy punkt, ale na okazjach można całkiem sporo oszczędzić. Ponadto dobrze wyrobić sobie nawyk sprawdzania cen w wielu różnych miejscach. W różnych miejscach cenowe rozbieżności są tak ogromne, że można się przerazić. Właśnie dlatego warto porównywać ceny wielu produktów w jednym miejscu. Dzięki temu nie natniemy się na pułapkę jednego tańszego produktu, a reszty znacznie droższej. Warto też sprawdzać ceny produktów online, bo może się okazać, że sklepy mają tam taniej wystawione produkty i taki zakup okaże się korzystniejszy nawet po wliczeniu kosztów przesyłki.