Holter EKG to test, który można wykonać w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości pracy serca. Jest również nazywany ambulatoryjnym elektrokardiogramem lub monitorem zdarzeń sercowych.
Test za pomocą tego urządzenia jest zwykle wykonywany, gdy trzeba zebrać więcej informacji o sercu. Na przykład, jeśli zdiagnozowano u Ciebie ból w klatce piersiowej, lekarze mogą chcieć wiedzieć, jakie jest Twoje tętno spoczynkowe i czy zmieniło się ono w stosunku do stanu sprzed bólu. System holter rejestruje EKG przez okres 24 godzin i zapewnia analizę tych danych wraz z wszelkimi wykrytymi nieprawidłowościami.
Dlaczego lekarze zlecają holter EKG i jakie może Ci to przynieść korzyści?
Ten test diagnostyczny pomoże Ci dowiedzieć się, czy masz arytmię lub inne zaburzenia prawidłowej pracy serca. Czasami lekarz lub kardiolog przeprowadza to badanie w celu ustalenia, czy istnieje podwyższone ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, szczególnie, jeśli w wyniku innych badań uzyskuje się informację o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia jakichkolwiek problemów w pracy serca.
Holter EKG monitoruje Twoje serce przez całą dobę, a w przypadku wystąpienia arytmii zapisuje dane i zbiera je w formie przydatnej Twojemu lekarzowi. Informacje uzyskane dzięki przeprowadzeniu tego testu są wykorzystywane do diagnozowania wielu różnych rodzajów chorób serca, takich jak choroba wieńcowa, migotanie przedsionków i inne.
Kto może przeprowadzić holterowski test EKG?
Do wykonywania badania holter EKG upoważnione są następujące osoby:
- Lekarze przeszkoleni w zakresie kardiologii i elektrofizjologii
- Pielęgniarki, które ukończyły wymagany kurs szkoleniowy i zostały oddelegowane przez swojego lekarza
- Kardiotechnicy (tylko jeśli zostali oddelegowani przez lekarza)
Co się dzieje podczas badania?
Procedura holter EKG monitoruje aktywność elektryczną serca przez dłuższy czas. Test polega na podłączeniu małego urządzenia do ciała za pomocą elektrod, które z kolei podłącza się do przewodów, a następnie wprowadza do urządzenia. Może ono być przytwierdzone do klatki piersiowej lub umieszczone w kieszeni na biodrze lub ramieniu i może być wyposażone w samoprzylepne elektrody lub specjalne klipsy.
Po przymocowaniu elektrod będziesz nosić monitor holtera przez ok. 24 godziny. To pozwoli lekarzom zobaczyć, jak szybko bije twoje serce przez cały ten czas i dowiedzieć się, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w jego rytmie.
Jak się przygotować do badania holterem?
Test holterowski rejestruje akcję serca zarówno podczas spoczynku, jak i ćwiczeń, które będą wykorzystywane do diagnozowania różnych chorób serca. W trakcie całego badania należy nosić wygodne ubrania i unikać kofeiny, ponieważ może ona zwiększyć liczbę fałszywych alarmów na monitorze holterowskim. Należy również unikać spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak bekon lub hamburgery, przed badaniem, ponieważ może to spowodować nieprawidłowy rytm serca.
Ideą badania holter EKG jest pomoc lekarzowi w ustaleniu źródła nieprawidłowych rytmów serca danej osoby i tego, czy stanowią one zagrożenie. Proces jest dość prosty, ponieważ pacjent nosi elektrody przez całą dobę podczas normalnego życia. Pozwala to lekarzom lepiej zrozumieć, co dzieje się z Twoim sercem.
Zaleca się, aby w dniu testu nie nosić makijażu, biżuterii ani ubrań z metalowymi zamkami. Lepiej również unikać czynności, takich jak ćwiczenia lub podnoszenie ciężarów, ponieważ te czynności mogą wpływać na odczyty z urządzenia. Jeśli masz pytania dotyczące testu, przed kontynuowaniem porozmawiaj ze swoim lekarzem lub kardiologiem.
Jak spać, jeść i robić inne rzeczy z holterem EKG?
W czasie snu dużo łatwiej jest wychwycić nieprawidłowości i nierównomierność uderzeń serca. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenie pracowało w trakcie naszego snu. Aby nie zakłócać jego pracy, najlepiej jest spać na plecach, z dala od urządzeń elektronicznych i magnetycznych, które mogłyby mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia pomiarowego. Wszelkie inne czynności należy wykonywać tak, jak zwykle się je wykonuje.
Interesuje Cię holter EKG lub inne badania, które możesz wykonać w centrum kardiologii? Odwiedź fanpage https://www.facebook.com/CentrumKardiologii i dowiedz się więcej!