Farba żywiczna to produkt stosunkowo ważny podczas wszelakich prac remontowych. Farba żywiczna to farba przeznaczona głównie do posadzek betonowych. Farba żywiczna jest także substancją jednocześnie chroniącą jak i dekoracyjną. Co ważne, może znajdować się na powierzchni bądź w nią wsiąkać. W jej skład wchodzą różnego rodzaju rozpuszczalniki, barwniki, wypełniacze i wiele, wiele innych, które w żadnym wypadku nie są przeznaczone do spożycia. Jakie zatem zastosowania ma farba żywiczna?
Farba żywiczna – jakie ma zastosowania?
Farba żywiczna to produkt niezbędny przy remontach. Jest dwuskładnikowa oraz wodorozcieńczalna, o czym szczególnie należy pamiętać podczas malowania poszczególnych powierzchni. Farba żywiczna jest także bardzo odporna na działanie czynników mechanicznych, przez co kupujący coraz częściej decydują się na jej zakup. Dzięki swojemu składowi, który opiera się na naturalnych surowcach, farba żywiczna gwarantuje konserwację na lata. Po zmieszaniu jej z piaskiem, tworzy powłokę antypoślizgową, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Rewelacyjnie sprawdza się w miejscach, gdzie znajduje się dużo ludzi. Przykładami takich miejsc są przede wszystkim hale produkcyjne, magazyny, parkingi, garaże czy też warsztaty samochodowe. Są to miejsca narażone na nieustający ruch zarówno pieszy, który wykonujemy my sami, a także kołowy, który wykonują maszyny, na których pracujemy. Farba żywiczna to także rozwiązanie do naszych kuchni czy łazienek, czyli miejsc, gdzie powstają elementy ceramiczne. Farba żywiczna używana jest także podczas malowania najbardziej popularnych miejsc z których na co dzień korzystamy. Są nimi zwłaszcza schody oraz posadzki betonowe.
Farba żywiczna – jakie są zalecenia od doświadczonych pracowników budowlanych?
Farba żywiczna występuję w kilku kolorach. Najbardziej rzucającymi się w oczy są żółty, niebieski i zielony, a najmniej – biały i rozmaite odcienie szarości. To tylko od nas zależy, na jaką barwę się zdecydujemy. Przed rozpoczęciem malowania, musimy zadbać o prawidłowe przygotowanie powierzchni oraz dokładnie wyczyszczony sprzęt (wałki, pędzle, opakowania na farby itd.), z którego będziemy chcieli skorzystać. Najważniejszym krokiem jest staranne wyczyszczenie powierzchni, którą pokryjemy w późniejszym etapie farbą żywiczną. Należy powierzchnię wyczyści z zabrudzeń, pozbyć się starej farby (jeśli takowa się tam znajduje) i precyzyjnie ją wysuszyć. Następnie odpowiednio ją wygładzić, by nałożona farba żywiczna nie zostawiała widocznych niedociągnięć i mogła nacieszyć się swoją bardzo wysoką przyczepnością do podłoża. Jeśli chcemy, aby malowana powierzchnia stała się antypoślizgowa, należy użyć piasku w odpowiednich ilościach. Zaleca się także, aby nakładać podwójną warstwę farby w celu uzyskania jeszcze bardziej trwalszego efektu.
Farba żywiczna – właściwości
Oprócz faktu, że farba żywiczna jest bardzo trwała i wytrzymała na działalność czynników atmosferycznych, mechanicznych i chemicznych, warto byłoby wspomnieć o jej jeszcze kilku innych właściwościach. Powstała powłoka jest łatwo zmywalna. Co więcej, na życzenie klient, farba żywiczna może być na wpół matowa bądź z połyskiem. Farba żywiczna jest niesamowicie wysoko odporna na zarysowania, nadmierne ścierania oraz uderzenia wywołane wszelakimi czynnikami. Farba żywiczna jest dodatkową farbą dwuskładnikową, gdzie pierwszym składnikiem są pigmenty i wypełniacze oraz środki odpowiedzialne za utwardzanie powłoki. Drugim natomiast składnikiem jest roztwór żywicy epoksydowej. Cena za opakowanie takowej farby jest zależna od wagi produktu. Sami więc decydujemy, ile farby potrzebujemy. Sami także możemy wybrać jej kolor a nawet rodzaj powłoki: na wpół matowy czy też z połyskiem. Jeśli chcemy zatem uzyskać niesamowicie długi efekt konserwacji malowanych powierzchni, to właśnie farba żywiczna wydaje się być najbardziej rozsądnym rozwiązaniem przy stosunkowo niskich cenach.