Postęp technologiczny w dzisiejszych czasach wkracza do coraz większej ilości dziedzin życia codziennego. Nic więc dziwnego, że i medycyna stara się czerpać z niego pełnymi garściami. Efektem prac Ministerstwa Zdrowia jest wprowadzenie recept online, które miało miejsce w 2020 roku. To nowoczesna forma wystawiania leków, która szybko zgromadziła szerokie grono zwolenników.
Recepta online a teleporada
Pacjenci w dzisiejszych czasach mogą korzystać z coraz większej liczby innowacyjnych rozwiązań, które mają ułatwić im kontakty ze specjalistami. Do takich właśnie należy teleporada, która szczególną popularnością zaczęła cieszyć się w okresie pandemii. Pomimo unormowania sytuacji epidemiologicznej, teleporady wciąż są na czasie. Nic dziwnego – umożliwiają kontakty z wybranym specjalistą bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zdalna konsultacja medyczna niczym nie odbiega od tradycyjnej, stacjonarnej wizyty. Lekarz tak samo zapozna się z sytuacją zdrowotną pacjenta, zaleci sposób leczenia, a także przepisze leki, jeśli będzie to konieczne. Teleporada to doskonała alternatywa dla wizyty w gabinecie lekarskim. Bardzo chętnie korzystają z niej osoby zamieszkałe na terenach z ograniczonym dostępem do opieki medycznej, a także te, które prowadzą zabiegany tryb życia i nie mogą pozwolić sobie na odwiedziny w przychodni w godzinach pracy. Teleporady są rozwiązaniem wręcz stworzonym dla osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. To prosty sposób na oszczędność czasu i pieniędzy.
Czym jest e-recepta?
E-recepta to rozwiązanie, które zastąpiło dotychczasowe, tradycyjne, papierowe recepty. Te w dzisiejszych czasach praktycznie już nie występują. Pacjent, który odbył standardową wizytę w gabinecie lekarza bądź też zdalną konsultację, otrzyma czterocyfrowy kod, który przekazywany jest mu poprzez wiadomość SMS, email bądź też kod QR dostępny w aplikacji pacjenta. Wystarczy, że wraz z otrzymanym kodem uda się do apteki, poda farmaceucie swój PESEL, a następnie bez żadnych problemów będzie mógł wykupić lek, który przepisał mu specjalista.
Każdy pacjent dostęp do historii swoich dotychczasowych recept ma na Internetowym Koncie Pacjenta. Z kolei te osoby, które nie dysponują dostępem do internetu, e-receptę otrzymają w formie papierowego wydruku, na którym zamieszczony będzie kod kreskowy.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że recepta online i teleporady to coś, co doskonale się łączy. Pacjenci mogą uzyskać niezbędną pomoc medyczną bez konieczności umawiania wizyty w gabinecie lekarskim. Biorąc pod uwagę, że otrzymaną e-receptę równie dobrze można zrealizować w internetowej aptece, cały proces diagnozowania i leczenia, a nawet wykupienia wszystkich potrzebnych leków, może odbyć się całkowicie zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.
Kto może skorzystać z recepty online?
Online recepty to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają przewlekle chorzy pacjenci, dla których zbyt problematyczne jest odwiedzanie gabinetu lekarskiego za każdym razem, kiedy kończy im się zażywany na stałe lek. W internecie działa wiele stron internetowych oferujących możliwość umówienia konsultacji zdalnej z lekarzem, który w razie potrzeby przepisze potrzebny pacjentowi lek.
Uwaga – w tym miejscu trzeba podkreślić, że żadna z tych stron nie działa na zasadzie miejsca do zamawiania potrzebnych leków – o tym, czy recepta ostatecznie zostanie wystawiona, decyduje tylko i wyłącznie lekarz, który zapoznał się z przekazanymi mu przez pacjenta informacjami. Może zdarzyć się, że specjalista uzna, iż w przypadku danego pacjenta konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań bądź też podanie bardziej obszernych informacji w rozmowie telefonicznej. Dopiero wtedy lekarz ewentualnie może zadecydować o zalecanym sposobie leczenia.
Recepta online często okazuje się ostatnią deską ratunku w kryzysowych sytuacjach. Przykładowo, kobiety, które potrzebują tabletki dzień po, mogą otrzymać receptę na nią dzięki konsultacji zdalnej. Muszą jednak liczyć się z koniecznością wypełnienia rozbudowanego formularza. O tym, czy pacjentka otrzyma tabletkę, zadecyduje lekarz.
Recepta online uznawana jest za rozwiązanie idealne w sytuacji, kiedy pacjent nie ma dostępu do swojego lekarza rodzinnego – na przykład na wakacjach czy też w trakcie delegacji. Kiedy potrzebuje pomocy medycznej, nie musi gorączkowo poszukiwać nowej przychodni – wystarczy, że umówi telekonsultację, w trakcie której zapozna specjalistę ze swoim problemem, a w razie potrzeby otrzyma e-receptę.
E-recepta – jej zalety
Zdalne konsultacje medyczne to szansa dla pacjentów na szybkie otrzymanie niezbędnej pomocy medycznej oraz ewentualnej recepty. Niezależnie od tego, czy przebiegają w formie wywiadu czy telekonferencji, są doskonałym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku oraz o ograniczonej mobilności. Osoby aktywne zawodowo z pewnością docenią oszczędność czasu, która wiąże się ze zdalnymi konsultacjami. Dzięki nim uzyskanie pomocy medycznej nie wymaga zmiany całego grafiku dnia – co dla wielu osób w dzisiejszych czasach jest zwyczajnie niemożliwe.
Chyba każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że system opieki zdrowotnej w Polsce pozostawia wiele do życzenia – czasem na wizytę u specjalisty trzeba czekać przez wiele długich miesięcy, a nawet lat. Osoby korzystające ze zdalnych konsultacji mogą liczyć na to, że zdalną wizytę u specjalisty odbędą jeszcze tego samego dnia – i to często w godzinach, w których nie działają już tradycyjne, stacjonarne ośrodki medyczne.
Jak widać, e-recepta to rozwiązanie, które jest korzystne nie tylko dla samych pacjentów, ale także lekarzy i farmaceutów. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Można powiedzieć, że to innowacyjne rozwiązanie, które wprowadziło medycynę w XXI wiek i sprawiło, że łatwy dostęp do specjalistów stał się przywilejem dla każdego pacjenta. Nic więc dziwnego, że o receptach elektronicznych mówi się wyłącznie pozytywne rzeczy.