Jeszcze nieco ponad dwie dekady temu nikt nawet nie zastanawiał się nad pojęciem web designu. Portali internetowych było stosunkowo niewiele w porównaniu do obecnej sytuacji. Nie było tak wielu użytkowników, aby strony internetowe musiały o nich zabiegać. Wręcz przeciwnie, dostęp do Internetu był towarem luksusowym.

Dzisiejsze realia znacznie się różnią. Witryn internetowych jest niezliczona ilość. Użytkowników cały czas przybywa. To sprawia, że właściciele stron internetowych ze wszystkich sił pragną przypodobać się potencjalnym odwiedzającym i zapewnić sobie ruch na stronie. Nie da się tego zrobić bez odpowiedniego web designu.

Web Design – co to takiego?

Gdybyśmy chcieli pokusić się o definicję, Web Design możemy opisać jako projektowanie interfejsu użytkownika pod względem szaty graficznej, nawigacji, architektury strony i wielu innych elementów takich jak filmy, audio czy wreszcie sam tekst. Jest to istotne źródło kontaktu i wymiany danych pomiędzy tworzącym treść, a jej odbiorcą.

Korzyści z zastosowania Web Designu

Wygląd strony ma duże znaczenie, gdy chcemy przyciągnąć odwiedzających. Gwarancją sukcesu jest przekazanie jak najwięcej informacji o stronie internetowej w jak najkrótszym czasie. Postrzegamy oczami, dlatego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na grafikę, niż na treść. Poza przyciągnięciem użytkowników Web Design ma zadbać o spójną wizję strony. Layout powinien być dopasowany do konkretnej firmy, a jednocześnie podążać za najnowszymi trendami. Należy wystrzegać się szablonów, ponieważ mogą zaszufladkować naszą stronę w nieodpowiedniej kategorii lub sprawić, że nie będzie się wyróżniać na tle konkurencji. Web Design powinien opierać się o indywidualny projekt graficzny podkreślający wizerunek oraz bazować na UX, czyli User Experience. Zarówno kolorystyka, jak layout i grafiki powinny być odpowiedzią na potrzeby odbiorców.

Zacznij od podstaw

Samodzielny Web Desing nie zawsze jest usłany różami. Specjaliści w tej dziedzinie mają wszechstronne obycie z trendami, narzędziami i potrafią odpowiedzieć na potrzeby klientów. Podstawy zaprojektowania dobrej strony internetowej wymagają czasu. Potrzebna jest odpowiednia typografia i umiejętność aranżacji strony internetowej. Clue całego projektu to przekazanie wszystkich treści w bardzo przejrzysta sposób. Projekt graficzny powinien opierać się o kontrast oraz rozmieszczenie białych przestrzeni. Istotny jest dobór kolorów. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Nawet doświadczeni Web Designerzy korzystają z narzędzi takich jak Materiał Design Color Tool czy Adobe Color Wheel. Kolory muszą do siebie pasować i tworzyć spójną całość. To samo dotyczy fontów w rozróżnieniu na fonty szeryfowe i bezszeryfowe. Nie zapominajmy o dobrym researchu, który pozwoli poznać branżę klienta i największych konkurentów na rynku. I na koniec, pamiętajmy, że strony muszą być dostosowane nie tylko do przeglądarek komputerowych, ale także powinny być przystosowane do urządzeń mobilnych, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Dodaj komentarz