Siłowniki mają rozległe zastosowanie w różnych obszarach przemysłu. Wśród nich znajdują się także siłowniki obrotowe. Jak dobrać tego typu wyposażenie? Gdzie można je zakupić?

Czym jest siłownik obrotowy?

Pod pojęciem siłownika znajduje się typ urządzenia wykonawczego, w którym dochodzi do zamiany energii czynnika roboczego na energię mechaniczną. Energia ta może mieć postać uchu kątowego, krzywoliniowego, postępowego i określana jest ona jako skok.

W użyciu znajduje się szeroka gama siłowników, które dzielone są głównie na modele elektryczne, hydrauliczne oraz pneumatyczne ze względu na używane medium robocze. Ponadto siłowniki można także podzielić pod względem rodzaju tłoka – na tłokowe oraz beztłokowe. Tłokowe mogą być wyposażone w jeden albo w dwa tłoki, natomiast beztłokowe wykorzystują membrany, mieszki, worki, dętki.

Do rozbudowanej rodziny siłowników zaliczane są także siłowniki obrotowe, które charakteryzują się zamienianiem ruchu linowego tłoka w ruch obrotowy wałka. Siłowniki te mogą równie wykorzystywać różne kąty obrotu.

Siłowniki obrotowe – jakie mają zastosowanie?

Za pomocą siłowników obrotowych prowadzi się różne czynności. Najczęściej są one używane w zakładach produkcyjnych, przemysłowych, gdzie używane są jako element maszyn i urządzeń stosowanych w realizowanych procesach, na przykład w liniach produkcyjnych.

Obecnie siłowniki obrotowe wchodzą również często w skład systemów automatyki przemysłowej. Oznacza to, że są one w stanie uczestniczyć w zautomatyzowanym systemie, który zarządzany jest za pomocą dedykowanego oprogramowania komputerowego, dlatego też nie wymagają one wtedy ręcznej obsługi.

Jako że w użyciu znajduje się wiele typów siłowników obrotowych, można także dostosować je indywidualnie do ich zastosowania, co pozwala na stworzenie funkcjonalnego, efektywnego układu.

Jak wybrać odpowiedni siłownik obrotowy?

Wybierając właściwe siłowniki obrotowe, należy wziąć pod uwagę szeroką gamę kwestii, aby uzyskany układ wyróżniał się wysoką sprawnością, bezpieczeństwem i wydajnością pracy.

Wśród głównych elementów, jakie brane są pod uwagę przy zakupie siłowników obrotowych, znajdują się głównie:

  • sposób zasilania siłownika obrotowego, na przykład może być to siłownik pneumatyczny albo elektryczny,
  • materiały zastosowane do wykonania siłownika, które powinny cechować się odpowiednią wytrzymałością i trwałością
  • sposób montażu słownika do konkretnego miejsca
  • średnica tłoka w siłowniku
  • temperatury pracy – minimalne i maksymalne
  • kąty obrotu siłownika obrotowego, na przykład 90, 180, 270 czy 360 stopni, można także zamówić siłowniki obrotowe z innymi kątami obrotu wykonane na życzenie
  • ciśnienie pracy siłownika

Gdzie zamawiać siłowniki obrotowe?

Komponenty jak siłowniki obrotowe są obecnie oferowane przez różne firmy. Klienci, którzy chcieliby zamówić tego typu komponenty, mogą zrobić to bezpośrednio u producentów siłowników lub mogą także skorzystać z ofert firm dostarczających komponenty wielu marek.

Obecnie z dostępnymi wariantami siłowników klienci mogą zapoznać się bliżej na stronach internetowych ich producentów, co pozwala na dokładne sprawdzenie wszystkich dostępnych opcji, między innymi modeli i paramentów siłowników. Dodatkowo na stronach często można także znaleźć katalogi siłowników oraz rysunki techniczne, które są bardzo pomocne w dobraniu właściwego sprzętu.

Firmy dostarczające siłowniki obrotowe mogą także pomóc w doborze właściwych typów komponentów, a wtedy, gdy nie znajdują się one w ofercie, wykonać je również na indywidualne zamówienie.

Dodaj komentarz