Zima w górach determinuje jej warunki – fakt bezsporny. Jeśli letnie szlaki to bułka z masłem, na pewno zdobędziesz dodatkowe punkty na skali trudności w chłodniejszych miesiącach. Gór zimą nie można lekceważyć, czego dowodem jest odkrycie „przydrożnych” krzyży nawet w miejscach, w których nie spodziewaliśmy się, że będą problematyczne. Choć stwierdzenie, że do wspinaczki górskiej trzeba być przygotowanym, może wydawać się nieco staromodne, zimą nadal jest to ściśle przestrzegane. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co zabrać w góry zimą? 

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Ubieranie się w góry zimą powinno być przemyślane i optymalne, abyśmy nie nosili ze sobą zbyt wiele, ale jednocześnie nie było nam zimno. Ze względu na zróżnicowaną intensywność wysiłku i generowanego ciepła konieczne jest stosowanie warstw, które można dowolnie regulować i usuwać nadmiar warstw przy zbliżaniu się oraz dokładać dodatkowe elementy podczas zatrzymywania się lub schodzenia. W najbardziej wymagających momentach powinno być wiele warstw, nawet pięć na samo ciało, co nie jest przesadą. Jedna bardzo ważna uwaga – nie noś ze sobą bawełnianej odzieży, używaj jedynie bielizny termoaktywnej z materiału syntetycznego lub merynosów. Bawełna jest bardzo chłonna i bardzo długo schnie, więc jadąc pod górę czulibyśmy się bardzo niekomfortowo, a pot natychmiast po zatrzymaniu tracił temperaturę. Zimna koszulka/bluza skutecznie i szybko nas ochłodzi.

Wybierz odpowiedni plecak

Plecaki turystyczne na zimowe wyprawy muszą być solidne. Warto wybrać model z dodatkowym otworem z przodu, dzięki temu, że cały bagaż – czy to na dole, czy na górze – jest łatwo dostępny przez całą podróż. Dodatkowe litry przydadzą się, jeśli planujesz używać plecaka na bardziej wymagających szlakach zimą. W takim przypadku wybierz plecak z górnej komory, czyli około 30-35 litrów, ponieważ musisz włożyć do niego cały sprzęt zimowy. W zależności od miejsca startu mogą to być np. raki, czekany, lawinowe ABC czy dodatkowe warstwy ciężkiej odzieży. Zwróć uwagę, czy wybrany model pozwala na zamocowanie kijków trekkingowych i czekanów. Przydatnym, choć nie obowiązkowym dodatkiem jest specjalna siatka, która umożliwia przymocowanie kasku do zewnętrznej części plecaka. Jeśli szukasz kwintesencji zimowego stylu, przejdź do sekcji plecaków podróżnych.

Jedzenie i mapa

Nie ma lepszego miejsca do picia niż słodka herbata zimą w górach. Gorący napój nie tylko Cię rozgrzeje, ale także doda energii przed dalszą podróżą. Nie warto kupować taniego termosu z rynku, ponieważ prawdopodobnie nie utrzyma dobrze temperatury. Na górskie wędrówki polecamy termosy Esbit i Fjord Nansen. Warto też mieć w plecaku przekąskę, która w mgnieniu oka doda nam energii. Na przykład może to być coś słodkiego lub żel energetyczny.

Większość szlaków turystycznych w Polsce jest dobrze oznakowana, a zgubienie się latem jest rzadkością. Zimą sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Wystarczy mgła i śnieg. W tej sytuacji bardzo łatwo jest wysiąść. Aby tego uniknąć, najlepiej nie jechać w góry, gdy prognoza wskazuje na możliwość obfitych opadów lub mgły. Mając przy sobie kompas i mapę, zawsze warto mieć przy sobie jeszcze lepszą nawigację turystyczną. Nie mówię teraz o mapach przez telefon. Ten rodzaj nawigacji przydaje się latem, ale nie zimą. Niskie temperatury i zimny wiatr mogą spowodować, że telefon w ogóle przestanie działać lub bardzo szybko się rozładuje.

Dodaj komentarz