Osteopatia jest formą diagnozy i leczenia schorzeń za pomocą badań manualnych, przez co jest wliczana w poczet odmian fizjoterapii. Pozwala ona na wyleczenie chorób układu ruchu oraz niektórych przypadłości wewnętrznych. Zabiegi pomagają także osobom chorym na depresję i stany lękowe. Założeniem tej metody leczenia jest traktowanie organizmu jako jedności, zdolnej do samoregeneracji, której mechanizmy można aktywować poprzez leczniczy dotyk.
Dlaczego warto zostać osteopatą?
Opisywana specjalizacja jest nadal mało popularna w Polsce. W naszym kraju grono osteopatów jest bardzo niewielkie. Z drugiej strony, zainteresowanie tą dziedziną medycyny niekonwencjonalnej wzrasta. Coraz większa część społeczeństwa szuka alternatywnych metod leczenia, gdyż farmakoterapia nie zawsze przynosi zamierzone skutki. Pacjenci także szukają innych szans na wyleczenie, niż przyjmowanie medykamentów. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia starzenia się polskiego społeczeństwa. Coraz większy udział seniorów w polskiej strukturze wiekowej, w połączeniu z przytoczonym wcześniej argumentem sprawiają, że ilość osób zainteresowanych leczeniem za pomocą ćwiczeń ruchowych i masaży będzie wzrastać.
W jakich schorzeniach pomagają zabiegi osteopatyczne?
Całościowe traktowanie organizmu sprawia, że osteopatia okazuje się pomocna w leczeniu wielu, pozornie niezwiązanych z sobą przypadłości. Zaliczamy do nich m. in.
- bóle kręgosłupa i mięśni
- depresję i stany lękowe
- schorzenia układów ruchu, trawiennego, moczowo-płciowego
- napięciowe bóle głowy i migreny
- porażenia układu nerwowego (np. nerwobóle)
- szumy uszne.
Cechą charakterystyczną osteopatii jest skupienie się w dużej mierze na układzie nerwowym, dzięki działaniu którego organizm przesyła do nas bodźce, w tym ból. Opinie pacjentów są przychylne tej metodzie leczenia. Grono osób zadowolonych z leczenia osteopatycznego nieustannie powiększa się.
Jak zostać osteopatą?
Specjalistą uprawnionym do prowadzenia praktyki można zostać, kończąc podyplomowe studia z zakresu osteopatii. Trwają one 4 lata. W ich trakcie studenci skupiają się na wszystkich aspektach działania ludzkiego organizmu, w myśl przytoczonej wcześniej zasady, iż osteopatia opiera się na założeniu współoddziaływania na siebie każdego czynnika związanego z funkcjonowaniem umysłu i ciała. Takie podejście określa się mianem holistycznego. Dzięki temu, absolwent studiów nie tylko zyskuje zawodowe umiejętności, ale także zyskuje całościową wiedzę nt. działania ludzkiego organizmu. Kształcenie się w tym kierunku jest możliwe w szkole Fico-MUM, której siedziba mieści się w Warszawie. Zajęcia są prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów pracujących w różnych krajach europejskich, zaś adepci osteopatii mogą wyjeżdżać na zagraniczne szkolenie do ośrodków wiodących prym w rozwijaniu tej dziedziny nauk medycznych.