Mimo panującej pandemii przemysł stolarski nie może narzekać na brak popytu. Narastające obostrzenia spowodowały, że większość z nas robi zakupy przez internet. Kupujemy oczami. Jeżeli dany mebel przykuje naszą uwagę samym zdjęciem zamieszczonym na portalu internetowym, to istnieje duża szansa, że zostanie przez nas zamówiony.
Producenci drewnianych produktów, takich jak meble, deski, listwy, ościeżnice okienne pracują na pełnych obrotach. Zyskują na tym producenci maszyn stolarskich, którzy oferują wyposażenie do tartaków oraz stolarni. Wybór narzędzi jest bardzo duży. Strugarki czterostronne, strugarki dwustronne to tylko przykłady jakie maszyny stolarskie na sprzedaż zostały wystawione przez lokalnych producentów.
Dzisiaj zastanowimy się, czy istnieje możliwość obróbki drewna mokrego. Producenci maszyn stolarskich twierdzą, że tak. Maszyna używana do tego typu drewna powinna mieć solidną i wytrzymałą konstrukcję oraz cechować się dużymi parametrami technicznymi. W celu zapewnienia przesuwu mokrego materiału powinniśmy zadbać o to, aby nasza maszyna posiadała odpowiedni wał ciągnący napędzany silnikami elektrycznymi. Idealnie sprawdzą się w przypadku obróbki drewna pochodzącego bezpośrednio z lasu.
Czy w takim razie musimy kupować dwie osobne strugarki, jedną do drewna mokrego, a inną do drewna suchego? Otóż nie. Strugarka przeznaczona do drewna mokrego idealnie sprawdzi się do obróbki suchego materiału. Ważnym elementem takiego stołu są umiejscowione w blacie rolki. Ustawienie ich nacisku może być dostosowane zarówno do suchego, jak i mokrego materiału. Niestety rolki używane w tym celu się o dosyć drogie, jednak na takim sprzęcie nie należy oszczędzać. Warto zwrócić uwagę na moc silnika elektrycznego zamontowanego w strugarki. Im wyższa moc, tym maszyna będzie lepiej sobie radziła z mokrym materiałem. Producenci oferują wiele urządzeń tego typu o różnych parametrach. Dzięki nim możemy dostosować zakład do wybranego procesu produkcyjnego bez względu na to czy mamy do czynienia z drewnem suchym czy mokrym.