Sprzedaż samochodu nie jest wcale taką prostą sprawą. Można się tym zająć samemu albo skorzystać z usług pośrednika. Jest też skup używanych samochodów – czym różni się on od popularnego komisu?
Skup a komis – na czym polega różnica?
Sprzedaż samochodu do skupu wygląda niemal tak samo jak sprzedaż osobie prywatnej, z tą różnicą, że nabywcą jest firma. Do skupu można oddać samochód w każdej chwili, korzystając na przykład z oferty kupimyauto.com/skup-aut-szubin/ – pod tym względem jest to dużo wygodniejsze niż transakcja z prywatną osobą, którą trzeba najpierw jakoś zachęcić do zakupu naszego auta.
Komis działa inaczej. Nie kupuje od nas samochodu, ale pełni rolę pośrednika – auto trafia do salonu, gdzie pracownicy dbają o jego promocję i zajmują się obsługą klienta, ale to kierowca wciąż jest właścicielem swojego pojazdu, aż do momentu podpisania umowy z nabywcą.
Gdzie szybciej dostaniemy pieniądze?
Skup jest bezpośrednim nabywcą, więc transakcja przeprowadzana jest od razu. Komis, przyjmując auto, ma oczywiście pewne zobowiązania wobec klienta, niemniej rzadko się zdarza, by przez pośrednika samochód udało się sprzedać od ręki – zazwyczaj na sfinalizowanie umowy czeka się kilka tygodni.
Obecność pośrednika może też skomplikować proces przekazywania pieniędzy za sprzedany samochód, aczkolwiek to już zależy od konkretnego komisu – renomowane firmy starają się zawsze wypłacić pełną kwotę tuż po zawarciu umowy sprzedaży. W skupie pośrednika nie ma, ale nie zaszkodzi sprawdzić, czy wybrana firma nie robi żadnych komplikacji przy wypłacie pieniędzy.
Kto zapłaci więcej? W skupie cała kwota za samochód idzie do właściciela, w komisie trzeba jeszcze zapłacić prowizję za pośrednictwo w sprzedaży. Wysokość prowizji to najczęściej 2-3 procent ceny samochodu, a jeśli uda się sprzedać auto za wyższą kwotę niż przewidywała to umowa z komisem, część zysku z nadwyżki trafia do właściciela.
Jakie to auto?
Do komisu wstawia się w zasadzie tylko samochody sprawne, za to do skupu można oddać auto w dowolnym stanie. Oferta dostępna na przykład na kupimyauto.com/skup-aut-koronowo/ zakłada możliwość sprzedaży samochodu po wypadku, z poważnymi wadami technicznymi albo bardzo widocznymi śladami eksploatacji – skup nie zajmuje się tylko odsprzedażą pełnych samochodów, ale również rozbieraniem pojazdów na części oraz ich złomowaniem.
Samochód w dobrym stanie można oddać i do skupu, i do komisu, wybierając po prostu korzystniejsze finansowo rozwiązanie, jeśli natomiast priorytetem jest czas sprzedaży, skup będzie zdecydowanie lepszy.