Z roku na rok przybywa innowacyjnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają korzystanie z kryptowalut. Mówimy także o procesie adopcji Bitcoina, w którym kryptowaluta jest wdrażana w coraz większą liczbę projektów oraz codziennych aktywności. Bardzo istotnym wynalazkiem są bitomaty, które możemy określić mianem bankomatów walut cyfrowych. Możesz tu kupić kryptowaluty za gotówkę lub odwrotnie – wypłacić gotówkę ze sprzedaży kryptowaluty. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

W jaki sposób działają bitomaty?

Cały czas przybywa osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z płatnościami kryptowalutowymi, ale jednocześnie, nie chcą podawać swoich danych osobowych na kantorach i giełdach walut cyfrowych. Z myślą o takich osobach powstały bitomaty, czyli urządzenia działające jak bankomat. Można do nich wpłacić gotówkę, która zostanie przeliczona na wybraną kryptowalutę. Następnie, środki te zostaną wysłane do naszego portfela. Użytkownicy mogą również wypłacić gotówkę poprzez sprzedaż swoich walut cyfrowych.

Pierwsze bitomaty pojawiły się w Kanadzie pod koniec 2013 roku. Rozwiązanie szybko zyskało powszechną aprobatę i zaczęto je wdrażać w dużych miastach na całym świecie. W Polsce, pierwsze bitomaty pojawiły się niedługo później. Aktualnie, na mapie Polski znajdziemy ponad 50 takich urządzeń. W sieci dostępne są serwisy, w których można sprawdzić aktualną listę bitomatów wraz z lokalizacjami.

Czy korzystanie z bitomatów jest bezpieczne?

Urządzenie te są umieszczane w takich miejscach, aby ingerencja w ich działanie nie była możliwa. Bitomaty rozwijają prywatne firmy, które czuwają nad ich prawidłową pracą. W razie jakichkolwiek problemów, zawsze możemy się skontaktować z taką firmą i poprosić o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Na szczęście, problemy z działaniem bitomatów przydarzają się naprawdę rzadko, o czym świadczą bardzo pozytywne opinie w sieci. Możemy zatem z czystym sumieniem stwierdzić, że bitomaty to bezpieczny sposób na zakup oraz sprzedaż walut cyfrowych.

Jakie korzyści oferują nam bitomaty?

To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną w wygodny sposób rozpocząć swoją przygodę z walutami cyfrowymi. Urządzenie jest proste w obsłudze i pozwala od podstaw przejść przez proces zakupu kryptowalut. Bo więcej, nowoczesne bitomaty oferują całkiem bogaty wybór popularnych kryptowalut. Nie jest to zatem jedynie urządzenie do obsługi Bitcoinów. Najważniejszą zaletą jest możliwość zakupu i sprzedaży kryptowaluty w sposób całkowicie anonimowy. To plus dla ludzi, którzy szczególnie troszczą się o bezpieczeństwo oraz prywatność swoich płatności.

Czy bitomaty mają jakieś ograniczenia?

Jeśli chodzi o wady, do głowy przychodzą dwie słabsze strony tych urządzeń. Pierwsza z nich to wciąż ograniczony dostęp. W Polsce trafimy na ponad 50 takich urządzeń. W porównaniu z bankomatami, które liczymy w dziesiątkach tysięcy, jest to niewielka liczba. Na szczęście, mapa bitomatów jest stale rozwijana. Drugi minut to wysokie prowizje. Ta kwestia jest uzależniona bezpośrednio od firmy zarządzającej danym urządzeniem. Jednak przy zakupie kryptowaluty musimy liczyć się z prowizją rzędu 1,5 – 2%. Porównywalnie, a nawet nieco gorzej jest w przypadku sprzedaży walut cyfrowych.

Jak zakupić kryptowalutę w bitomacie?

Na początek należy podać adres portfela lub zeskanować kod QR przypisany do konta w portfelu sprzętowym Trezor T. Jeśli nie mamy jeszcze konta, nic nie szkodzi, możemy wybrać opcję z założeniem nowego portfela. W ten sposób otrzymamy jego adres, a także seed potrzebny do odtworzenia portfela w wybranej aplikacji. Następnie wybieramy interesującą nas kryptowalutę oraz deklarujemy kwotę w gotówce. Następnie umieszczamy ją w otwartej kieszeni. Urządzenie przeliczy pieniądze. Jeśli wpłacone banknoty zgadzają się z zadeklarowaną kwotą, system rozpocznie operacje przetwarzania transakcji.

Czas oczekiwania zależy od wielu kwestii. Najczęściej, już w ciągu kilku godzin będziemy mogli cieszyć się zakupioną kryptowalutą na naszym koncie. Może się jednak zdarzyć, że czas oczekiwania wydłuży się do kilku dni roboczych (na szczęście jest to prawdziwa rzadkość). W razie wątpliwości, zawsze możemy skontaktować się z firmą, aby zapytać, co dzieje się z naszą dyspozycją.

Jak sprzedać kryptowaluty w bitomacie?

Równie prosta jest sprzedaż naszych kryptowalut, choć niestety, nie jest to proces tak wygodny, jak w przypadku korzystania z bankomatów. Pierwszym krokiem jest podanie adresu, PIN-u lub hasła, a następnie złożenie dyspozycji. Urządzenie wydrukuje kwit z kodem QR. Teraz musimy poczekać nawet do kilku godzin, aż dyspozycja zostanie obsłużona. Dopiero potem przychodzimy z kwitem, aby odebrać gotówkę. Na szczęście, wielu producentów oferuje użytkownikom system online, w którym można złożyć taką dyspozycję, otrzymać kod QR, otrzymać komunikat o sukcesie, a dopiero następnie udać się do bitomatu, z pewnością, że czeka tam na nas gotówka, która zostanie wypłacona przy zeskanowaniu kodu.

Czy warto korzystać z bitomatów?

Biorąc pod uwagę dużą wygodę oraz łatwość obsługi, bitomat to świetny sposób, aby dokonać zakupu pierwszych walut cyfrowych. Jest to szczególnie opłacalne dla osób, które nie chcą skorzystać z giełdy kryptowalut. Bitomaty oferują pełną anonimowość i nie wymagają żadnych danych osobowych. Wystarczy przygotować gotówkę, udać się do takiego urządzenia i zakupić wybrane kryptowaluty. W takiej sytuacji można przeboleć stosunkowo wysoką prowizję od zrealizowanej transakcji.

Sprzedawanie kryptowalut w bitomatach jest już znacznie mniej opłacalne. Możemy bowiem skorzystać z wielu innych metod, które nie wymagają danych osobowych: zdecentralizowanych giełd (DEX), a także portfeli obsługujących wymianę kryptowalut na inne (np. Exodus). W ten sposób można uniknąć bardzo kosztownej prowizji. Dlatego też, ze sprzedaży kryptowalut w bitomacie powinniśmy korzystać tylko w ostateczności, gdy pilnie potrzebujemy gotówki, a nie mamy innego sposobu dokonania wymiany. 

Dodaj komentarz