Uprawnienia SEP – każdy kto zajmował się instalacjami elektrycznymi pewnie miał okazję zetknąć się już z tym określeniem. Pytanie czy ludzie zdają sobie sprawę z tego co się dokładnie za tym kryje i dlaczego właśnie są to ważne uprawnienia. Kto może je uzyskać, jaki jest ich zakres, na tych kilka pytań znajdziecie informację poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem. 

Czym są uprawnienia SEP?

Chcąc wyjaśnić czym są uprawnienia sepowskie należy zadbać o to, by wyjaśnić co się kryje za skrótem SEP. To określenie, które oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Po rozwinięciu tego skrótu już można się domyśleć o jakich uprawnieniach będziemy mówić. Mówiąc o takich uprawnieniach odnosimy się do kwestii, które pozwalają na pracę z prądem o określonym natężeniem. Jeśli ktoś pracuje z elektryką czy się nią interesuje pewnie zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego skrótu. Uprawnienia elektryczne SEP obecnie wymagane są przez większość firm, które szukają elektryków. Można więc powiedzieć, że uprawnienia SEP są podstawą rynku pracy jeśli chodzi o elektryków, dlatego mają one istotne znaczenie. Warto więc przyjrzeć się temu co dokładnie kryje się za tym określeniem i o jakich uprawnieniach możemy mówić. 

Uprawniania SEP – o jakich mówimy rodzajach?

Podział w zakresie uprawnień SEP możemy wymienić w dwóch możliwych opcjach. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje uprawnień oznaczanych kolejno G1, G2, G3. W przypadku grupy G1 w grę wchodzą uprawnienia dla tych osób, które pracują przy sieciach, instalacjach urządzeniach, które zużywają i przetwarzają energię elektryczną. Przy drugiej grupie uprawnienia odnoszą się do urządzeń, sieci i instalacji cieplnych i ich obsługi przez osoby, które takie uprawnienia posiadają. Ostatnia grupa będzie odnosiła się do instalacji gazowych, urządzeń i sieci, którymi pracownicy będą się zajmowali. Jednocześnie w ramach tych grup można jeszcze mówić o podziale na dwa odrębne uprawnienia oznaczone literami D i E. Pierwsza odnosi się do dozoru i jest przeznaczona raczej dla tych, którzy kontrolują pracowników zajmujących się instalacjami, natomiast druga to eksploatacja, a więc uprawnienia dla tych pracowników, którzy bezpośrednio odpowiadają za obsługę konkretnej instalacji. 

Jak można uzyskać uprawnienia SEP? 

Skoro wiadomo już czym są uprawnienia SEP trzeba również zainteresować się takim zagadnieniem jak szkolenia sepowskie. To za tym kryje się ta kwestia, która powinna zainteresować osoby, które chciałby uzyskać takie uprawnienia. Warto podkreślić, że uzyskanie takich uprawnień nie należy do szczególnie trudnych. Staje się to możliwe dzięki uczestniczeniu w specjalnych szkoleniach elektrycznych, takich jak te prowadzone przez GRUPA SILESIA Sp. z o.o. – https://kursyzawodowe.pl/. To podmiot uprawniony do prowadzenia takich kursów, w ramach których dana osoba przygotowywana jest w ramach konkretnych uprawnień z grupy G1, G2, bądź G3 do zadania egzaminu przed komisją SEP. Po ukończonym kursie i pozytywnym zdaniu egzaminu można będzie uzyskać uprawnienia w określonej grupie. Przygotowanie na kursie jest bardzo istotne, ponieważ w dłuższej perspektywie przynosi szeroką wiedzę dla osoby, która będzie pracować z instalacjami elektrycznymi cieplnymi czy gazowymi. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystywać na co dzień w praktyce. Warto więc zainteresować się kursami SEP, by uzyskać określone uprawnienia. Obecnie, gdy zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się instalacjami elektrycznymi rośnie uzyskanie uprawnień zwiększy szansę na znalezienie dobrej pracy. 

Dodaj komentarz