Coraz częściej marzeniem wielu Polaków, staje się posiadanie własnej, bliskiej naturze przestrzeni, z dala od zgiełku miasta. Zdarza się, że decyzja o kupnie nowej działki lub domu jest początkiem nowego hobby, zwanego ogrodnictwem. Praca w ogrodzie może być świetnym sposobem na odprężenie i wyciszenie, ale wymaga sporego zaangażowania. Jednym z elementów, które często pojawiają się w przydomowych ogródkach, jest oczko wodne. Pełni ono przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale równie często zostaje domem dla rybek lub innych wodnych stworzeń. Jak zatem dbać o oczko wodne, aby pozostało to przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem?

O czym pamiętać zakładając oczko wodne?

Odpowiednia pielęgnacja oczka wodnego, powinna trwać cały rok. Zimą jest mniej wymagająca niż latem, ale nadal należy o niej pamiętać. Istnieje kilka wskazówek, które warto znać już w momencie zakładania oczka wodnego. W przyszłości pomogą one zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku wkładanego w pracę nad zbiornikiem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w większych oczkach wodnych panuje lepsza równowaga ekologiczna i łatwiej jest o nie dbać. Wbrew pozorom mniejsze zbiorniki, są trudniejsze do zaopiekowania. Dobrze byłoby, gdyby jedna część oczka znajdowała się w miejscu bardziej zacienionym. Pomoże to uniknąć zbytniego nagrzewania się wody latem. Najlepiej wybudować oczko w taki sposób, aby nie dostawała się do niego spłukiwana przez deszczówkę ziemia ogrodowa. Znacznie zmniejszy to stan zanieczyszczenia. Bardzo ważny w utrzymaniu czystości wody jest umiar. Roślinność nie powinna być zbyt gęsta, a ilość ryb zbyt duża.

Wiosna – jak przygotować oczko wodne na nadchodzący sezon?

Zdarza się, że na okres zimowy, woda z oczka wodnego zostaje wypompowywana. Jeśli tak jest, pierwszym krokiem podczas wiosennych porządków, powinno być usunięcie pozostałych zanieczyszczeń sezonu jesienno-zimowego i powtórne napełnienie zbiornika. Z zarybianiem, należy poczekać ok. tygodnia, aby woda trochę odstała. W przypadku zbiorników z wodą całoroczną również należy zacząć od czyszczenia i usuwania mułu. Do tego rodzaju prac doskonale nadają się specjalne odkurzacze, przeznaczone do oczyszczania wody w basenach i oczkach wodnych. Nie należy martwić się o ich uszkodzenie. Wiosna jest również czasem dbania o roślinność. W okresie zimowym spora jej część obumiera, stając się schronieniem dla licznych owadów, co przyczynia się też do nadmiernego gromadzenia substancji organicznych. Oprócz pozbycia się nieżyjących już roślin należy zająć się przycinaniem tych, które są już przerośnięte.

Jak rozwiązać problem z glonami latem?

Wysoka, letnia temperatura sprawia, że oczko wodne w ogrodzie staje się rajem dla rozwoju wszelkiego rodzaju glonów i innych niechcianych żyjątek. Skutkuje to zazielenieniem wody, brzydkim zapachem, a nawet śmiercią ryb i roślin żyjących w oczku. Prawdopodobnie nie wystarczy zwykły podbierak czy siatka, które czyszczą niewielką powierzchnię wody. Tutaj z pomocą przychodzą specjalistyczne filtry do oczyszczania, promienniki UV oraz środki chemiczne. Na rynku jest bardzo duży wybór takich rzeczy. Wystarczy zdecydować się na sposób najbardziej odpowiadający naszemu zbiornikowi. Warto przy tym znać jego pojemność. Zastosowane filtry mogą czasem wymagać czyszczenia. Latem należy też uważniej kontrolować poziom wody i w razie potrzeby ją uzupełniać.

Jak przygotować oczko wodne na sezon jesienno-zimowy?

Kiedy temperatury za oknem zaczynają spadać, przede wszystkim trzeba zadbać o przebywające w wodzie ryby. Przed nastaniem mrozów powinno się wyłapać te, które nie są przystosowane do niskich temperatur. To samo dotyczy mało odpornych roślin. Nad powierzchnią wody, warto rozciągnąć siatkę z małymi oczkami, która zapobiegnie wpadaniu do wody liści i innych zanieczyszczeń. Jeśli w oczku pozostaną jakieś rośliny i zwierzęta, nie można dopuścić do zamarznięcia wody. Konieczne jest zrobienie przerębla, który zapewni dopływ tlenu. Zamiast robić go ręcznie, można wykorzystać specjalnie przystosowane do tego pompy lodowe.

Dodaj komentarz