Na sklepowych półkach mienią się różnorodne, kolorowe opakowania, nawet owoce i warzywa często mają dodatkowe plastikowe pudełeczka. Jako konsumenci często „kupujemy” oczami. Czym różni się czosnek kupiony luzem od tego pakowanego w plastikową siateczkę?
Śmiało można stwierdzić że ten pakowany jest idealny wizualnie, wielkości główek są już przebrane i dopasowane do siebie nawzajem. Jedyny szczegół to ta plastikowa siateczka. Przeciętny polak wyrzuca 300kg odpadów nierecyklingowalnych rocznie.
Każdy wyrzucony przez nas przedmiot ma negatywny wpływ na środowisko i klimat. Ruch less waste i zero waste jest coraz częściej spotykany. Na czym on polega? Na ograniczeniu produkcji śmieci do minimum. Każdy z nas może ograniczyć produkcję śmieci.
Torba na zakupy.
Coś co dla naszych mam i babć było oczywiste obecnie zostało częściowo wyparte przez dostępne foliówki przy każdej kasie w sklepie. Każdy woreczek mniej w śmieciach jest dobrym krokiem.
Wreczki na warzywa i owoce.
Kupując warzywa i owoce możemy wybierać te które są sprzedawane luzem, możemy spotkać w sklepach wielorazowe woreczki na tego typu produkty. Takie woreczki można również uszyć samemu np. ze starej firanki.
Mydło w kostce.
Kosmetyki w kostce są znacznie wydajniejsze niż ich odpowiedniki w płynie. Obecnie w kostce można dostać nie tylko klasyczne mydło, ale również szampon, odżywkę do włosów, czy pastę do zębów. Większość kostkowanych rzeczy jest pakowana również w karton.
Kubeczek menstruacyjny.
Podpaski i tampony są odpadami nie nadającymi się do recyklingu. Odpowiedzią na to jest kubeczek menstruacyjny. Można również spotkać wielorazowe podpaski. Obie rzeczy nadają się do użytku przez długi czas przy odpowiedniej higienie.
Pieluchy wielorazowe.
Ten punkt jest głównie dla rodziców. Coraz większą popularnością cieszą się pieluchy wielorazowe. Obecnie nie jest to już tylko znana wszystkim tetra. Systemy pieluchowania są znacznie łatwiejsze i często przypominają pieluchy jednorazowe.
Planowanie wydatków.
Planowanie wydatków to nie tylko sposób na oszczędzanie, dzięki temu mamy większą świadomość zakupów. Na początku miesiąca rozpisujemy listę potrzebnych rzeczy żywieniowych, do domu, czy też ubrań. Dzięki temu łatwiej nam będzie oprzeć się potrzebie kupienia kolejnego „niezbędnego” drobiazgu do domu.
Sprzedaj, lub oddaj zamiast wyrzucić.
Coś co dla nas jest zbędne może okazać się przydatne dla kogoś innego. Wystarczy poszukać lokalnych grup na portalach społecznościowych, bądź skorzystać z aplikacji umożliwiających sprzedaż używanych rzeczy.
Pamiętajmy każdy śmieć mniej jest plusem dla naszej planety. Nie trzeba od razu zaszyć się w dziczy z dala od ludzi by żyć bardziej ekologicznie