Jedną z opcji otrzymywania e-recept uprawniających do wykupu potrzebnych leków jest recepta online, czyli taka, którą lekarz przepisuje w ramach konsultacji zdalnych. W jaki sposób można zamówić e-receptę w sieci oraz o czym należy wiedzieć, decydując się na internetowe konsultacje z lekarzem? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Recepta od lekarza online – w jaki sposób można ją zamówić?

Aby skonsultować się z lekarzem, nie trzeba udawać się do placówki, gdzie przyjmuje on stacjonarnie. Inną opcją są również telekonsultacje oraz konsultacje przez Internet, które szczególną popularność zyskały w związku z pandemią. Efektem takich spotkań przez Internet może być recepta online na potrzebne w danym momencie medykamenty. Nie oznacza to jednak, że receptę zamawia się przez Internet, podobnie jak inne produkty w sklepach internetowych. 

Choć opcja konsultacji na odległość z lekarzem funkcjonuje już od jakiegoś czasu, nie każdy orientuje się jeszcze, jak zamówić e-receptę przez Internet. Trzeba w tym miejscu nadmienić, że recepty nigdy nie można „zamówić”, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Można natomiast skonsultować się z lekarzem, zgłaszając mu swoje zapotrzebowanie na leki, a wówczas specjalista zadecyduje o zasadności ich przepisania. 

Kto oferuje szybkie wystawianie recepty online i jakie są zalety tego rozwiązania?

Recepta od lekarza online jest opcją, którą obecnie oferuje wiele działających w sieci podmiotów medycznych, a przykładem może być recepta online za darmo na portalu NaszaRecepta.pl. Wystawianie recepty online zawsze poprzedzone jest jednak wcześniejszym wywiadem medycznym, który w tym przypadku zastępuje uzupełnienie i analiza formularza medycznego. By zatem uzyskać darmowy kod recepty online, należy zazwyczaj uzupełnić rzetelnie przygotowany formularz medyczny, a następnie dokonać opłaty za prywatną konsultację zdalną z lekarzem. W ramach konsultacji specjalista przeanalizuje udzielone przez pacjenta w formularzu odpowiedzi, by określić indywidualne wskazania i przeciwwskazania do zażycia leku. 

Konsultacje zdalne przez Internet z możliwością wystawienia e-recepty są cenione przez pacjentów z wielu powodów. Przede wszystkim nie trzeba się wcześniej rejestrować, dojeżdżać do przychodni i oczekiwać w kolejkach, więc jest to bardzo szybka recepta. Opinie pacjentów w tej kwestii to także pochwały za atrakcyjną cenę usługi. Faktem jest, że decydując się na konsultacje prywatne u specjalisty przyjmującego stacjonarnie, należy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami wizyty niż przy konsultacji online, mimo że też jest prywatna. 

Mam kod recepty online – co dalej?

Podczas gdy pacjentowi wystawiana jest e-recepta, automatycznie zapisywana jest w systemie powiązanym z jego numerem PESEL. Pacjent otrzymuje w tym czasie SMS-a zawierającego czterocyfrowy kod e-recepty, a także wiadomość e-mail z wydrukiem informacyjnym. Do danych o przepisanych lekach i sposobie ich dawkowania ma się również dostęp z posiadanego profilu IKP, gdzie zapisywana jest historia leczenia pacjenta. W momencie otrzymania wiadomości SMS można udać się do apteki, by wykupić przepisane medykamenty.

Wykupienie leków możliwe jest przy pomocy kodu czterocyfrowego z wiadomości SMS, jednak należy dokonać uwierzytelnienia, podając dodatkowo numer PESEL. Druga opcja polega na okazaniu w aptece kodu kreskowego z wydruku informacyjnego e-recepty otrzymanej przez Internet – wówczas nie trzeba podawać numeru PESEL. To pacjent decyduje indywidualnie, którą opcję wybierze. 

Dodaj komentarz