Krok 1. Unikaj zbędnych rzeczy.

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić przy planowaniu aranżacji wnętrza swojego mieszkania to określenie swoich potrzeb i przygotowanie nowego wystroju do życia, jakie prowadzimy. Jeśli spędzamy dużo czasu pracując w domu, warto zaaranżować jedno z pomieszczeń, jako gabinet. Jeżeli mamy dużą rodzinę, na pewno przyda się dość spory stół i dobrze wyposażona kuchnia. W przypadku, gdy praktycznie nie spędzamy czasu w domu, a jeśli już, to siedząc głównie na kanapie i oglądając Netflixa, nie warto inwestować pieniędzy w dobrze wyposażony gabinet, dużą kuchnię czy duży stół. Rzecz jasna, należy wziąć pod uwagę to, jak żyją nasi domownicy i to z nimi ustalić, czego potrzebujemy w nowym wnętrzu. Określenie swoich potrzeb, pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Krok 2. Samemu czy z fachowcem?

Jest to bardzo ważna decyzja – czy wnętrze zaaranżować po swojemu, czy zasięgnąć rady specjalisty? Zdarza się, że to, co nam przypada do gustu, powszechnie uznaje się za kicz, co może przełożyć się na konieczność przearanżowania pomieszczeń, co rzecz jasna, niesie za sobą niepotrzebne koszty. Jeśli nie chcemy zdecydować się na to, aby specjalista stworzył nowy design naszego mieszkania, warto chociaż skonsultować swój projekt bądź zamysł z kimś, kto się na tym zna. Pomocny będzie projektant wnętrz.  W przyszłości wyeliminuje to niepotrzebne interwencje i kolejne remonty.

Koniecznie doczytaj: http://www.ainprojektowanie.com/spotkanie-projektantem-wnetrz/

Krok 3. Układ mieszkania, gniazdka i włączniki.

Bardzo ważną kwestią, przed podjęciem decyzji odnośnie instalacji nowego wnętrza jest sprawdzenie układu swojego mieszkania. Bardzo ważną rolę odgrywa tu metraż, warto również pamiętać o drzwiach i oknach, które również mają swoje rozmiary. Do tego warto sprawdzić, czy ściany w naszym domu są proste – powoduje to dość specyficzne problemy z obliczenie rzeczywistego rozmiaru pomieszczenia. Istotnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę są też wszelkiego rodzaju instalacje cieplne (rury, kaloryfery), wentylacja oraz instalacja energetyczna. Istotnym elementem przy aranżacji wnętrza, jest też dostęp do światła naturalnego – lepiej wprowadzić więcej światła do salonu, niż do sypialni.

Układ gniazdek powinien być zaaranżowany tuż po tym, jak powstanie projekt naszego nowego wnętrza. Zasada jest prosta – gniazdka powinny pojawić się tam, gdzie będą mogły być najlepiej wykorzystane. W przypadku włączników, należy pamiętać, aby były one łatwo dostępne dla wszystkich domowników. Przed instalacją nowych gniazdek i włączników światła, warto również sprawdzić stan instalacji elektrycznej i ewentualnie poprawić jej kondycję. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, warto zlecić to osobie, która zna się na elektryce i potrafi sporządzić projekt instalacji nowych gniazdek i włączników.

Krok 4. Wybierz konkretne meble i dekoracje.

Kolorystyka przy aranżacji wnętrza jest kwestią indywidualną. Jeśli sami projektujemy nowy wygląd mieszkania, warto skonsultować dobór kolorów ze specjalistą (zbyt duży kontrast i nieodpowiedni dobór barw może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie). Jeśli tę decyzję masz już za sobą, czas na wybór odpowiednich mebli i dekoracji, które będą stanowić istotę Twojego nowego wnętrza. Pamiętaj o rozmiarach poszczególnych elementów wystroju!

Dodaj komentarz